23.8 C
Скопје

Категорија: Култура

Вести Култура

Прослава на животот на Горан Стефановски

Слободен печат
Во срцето на Дебар маало, во малото паркче спроти Идадија/Наџак утре (27 април 2019, сабота) со почеток во 12 ќе се одржи мала церемонија со...
Вести Култура

Тамара Тодевска и УНИЦЕФ со тинејџерите кои добија глобално признание за иновација против насилството

Слободен печат
Децата и менторите кои учествуваа на натпреварот за националниот младински предизвик, заедно со УНИЦЕФ и Тамара Тодевска, претставничката на Евровизија 2019, го прославија успехот на...
Вести Култура

40 години постоење на Универзитетот „Св.Климент Охридски”

Слободен печат
Со свечена академија, ретроспективна изложба и концерт на македонскиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски, синоќа во Битола беше прославен 25 април, денот кога пред 40...
Вести Култура

Изложба под отворено небо

Слободен печат
Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, вчеравечер ја отвори Изложбата под отворено небо, која беше поставена на отворениот јавен простор пред платото на...
Вести Култура

Спомен куќата на Тоше одбележува 8 години постоење

Слободен печат
Музејот, Спомен куќа на Тодор Проески на Гумење во Крушево денеска одбележува осум години од отворањето. По тој повод во Спомен куќата на Гумење ќе...
Вести Култура

Одбележан Светскиот ден на книгата во Ресен

Слободен печат
Со доделување на наградите од литературниот конкурс „Волшебниот свет на книгата”, Домот на културата „Драги Тозија” од Ресен го одбележа Светскиот ден на книгата и...
Вести Култура

Министерот Адеми на отворање на „Недела на турски филмови“

Слободен печат
Министерот за култура, Асаф Адеми синоќа се обрати на отворањето на манифестацијата „Недела на турски филмови”, која се реализира со поддршка на Генералниот директорат за...
Вести Култура

Во сабота во Дебар Маало ќе се слави животот на Горан Стефановски

Слободен печат
Мала церемонија со садење дрво во чест на Горан Стефановски, проекција на негови фотографии, интервјуа, предавања, слушање на неговата најомилена музика, и „отворен микрофон“ (open...
Вести Култура

Одбележан Светскиот ден на книгата во кумановската библиотека

Слободен печат
Според стариот каталонски обичај, денеска кумановската библиотека „Тане Георгиевски” по повод Светскиот ден на книгата и авторското право на читателите им подари книга и цвет....
Вести Култура

Наскоро претстава „Семејни приказни“ во прилепскиот театар

Слободен печат
Ансамблот на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински” ги почна подготовките за претставата „Семејни приказни” во режија на Милош Б. Андоновски. Сценографијата е на Наташа Вчкова, костимите се...