ВИДЕО | Меси испратен со свирежи, Рамос стрелаше за збогум, ПСЖ поразен од Клермон

Пари Сен Жермен вечерва претрпе пораз од Клермон во последниот натпревар на Лионел Меси во дресот на ПСЖ (2:3). Пред почетокот на натпреварот Меси доби свирежи од навивачите на „Парко на принцовите“ кои не се задоволни од она што Аргентинецот го прикажа во изминатите две години. 🇦🇷😳 SILBIDOS para Leo Messi en el Parque De …

ВИДЕО | Меси испратен со свирежи, Рамос стрелаше за збогум, ПСЖ поразен од Клермон Read More »

ВИДЕО | Меси испратен со свирежи, Рамос стрелаше за збогум, ПСЖ поразен од Клермон

Пари Сен Жермен вечерва претрпе пораз од Клермон во последниот натпревар на Лионел Меси во дресот на ПСЖ (2:3). Пред почетокот на натпреварот Меси доби свирежи од навивачите на „Парко на принцовите“ кои не се задоволни од она што Аргентинецот го прикажа во изминатите две години. 🇦🇷😳 SILBIDOS para Leo Messi en el Parque De …

ВИДЕО | Меси испратен со свирежи, Рамос стрелаше за збогум, ПСЖ поразен од Клермон Read More »

ВИДЕО | Лајпциг го победи Ајнтрахт и го одбрани трофејот во Купот на Германија

Фудбалерите на Лајцпиг вечерва го освоија Купот на Германија откако во финалето го совладаа Ајнтрахт Франкфурт со 2:0. Не видовме многу во првите 45 минути на Олимпискиот стадион во Берлин, први се заканија „биковите“ преку Вернер, а пред крајот на полувреме Нкунку шутираше покрај голот. Ајнтрахт подобро го отвори вториот дел, кон средината на истото …

ВИДЕО | Лајпциг го победи Ајнтрахт и го одбрани трофејот во Купот на Германија Read More »

Официјално: Азар повеќе не е играч на Реал Мадрид

Белгискиот фудбалер, Еден Азар и официјално повеќе не е фудбалер на „кралевите“. Реал Мадрид со официјално соопштение вечерва потврди дека Азар заминува од Мадрид. Азар имаше важечки договор со „кралевите“ и сакаше да остане, но на крајот клбуот успеа да се ослободи од неговата висока плата. Во Реал Мадрид Азар пристигна со големи очекувања, но …

Официјално: Азар повеќе не е играч на Реал Мадрид Read More »

ПСЖ се збогуваше со Меси: Задоволство беше да те гледаме две години во Париз

Тоа што беше јасно од претходно вечерва само доби официјална потврда, ПСЖ се збогуваше со Лионел Меси кој си заминува од Париз по две сезони. Тренерот Галтие потврди и пред два дена дека Меси нема да продолжи во Париз, а неговиот следен потег во кариерата би требало да биде познат во наредните недели. Засега во …

ПСЖ се збогуваше со Меси: Задоволство беше да те гледаме две години во Париз Read More »

Верстапен до пол-позиција во Шпанија

Возачот на Ред Бул Макс Верстапен утрешната трка за Големата награда на Шпанија ќе ја започне од пол-позицијата. Холанѓанецот денес беше најбрз со време од 1.12.272. Денешните квалификации беа неизвесни со многу изненадувања кои во главно беа негативни. Трката започна со брзо црвено знаменце откако Ботас заврши на страна од патеката, дождот им правеше сериозни …

Верстапен до пол-позиција во Шпанија Read More »

ФОТО | Раперот Дрејк уплати еден милион долари на победа на Јокиќ и Денвер во финалето во НБА

Денвер на Никола Јокиќ води во финалната серија во НБА лигата против Мајами со 1:0, а познатиот рапер Дрејк одлучи да се обложи на Јокиќ и друштото. Дрејк веќе стана познат во светот по големите уплати, но најчесто тимот за кој игра губи, останува да видиме како ќе биде сега. Ако Јокиќ и Денвер стана …

ФОТО | Раперот Дрејк уплати еден милион долари на победа на Јокиќ и Денвер во финалето во НБА Read More »

Кошаркарите на Баерн останаа без тренер по шокантната елиминација

Кoшаркарите на Баерн Минхен останаа без тренер откако не успеаа да го освојат германското првенство и беа поразени со 3:0 во серијата против Улм. Елиминацијата на Баерн дојде сосема неочекувано бидејќи гигантот од Минхен важеше за прв фаворит за титулата. Токму поради тоа веднаш по неуспехот клубот се раздели со Андреа Тринкиери. Заминувањето го потврди …

Кошаркарите на Баерн останаа без тренер по шокантната елиминација Read More »

Големо засилување за европскиот шампион: Кампацо се враќа во Мадрид

Одличниот Аргентинец, Факундо Кампацо дефинитивно си заминува од Црвена Звезда и како што стојат работите ќе се врати во неговиот поранешен клуб Реал Маадрид. Аргентинецот во Звезда пристигна како огромно засилување и ги оправда очекувањата, меѓутоа сега според најавите се сели во европскиот шампион. Кампацо со Реал ќе потпише договор според кој ќе заработува околу …

Големо засилување за европскиот шампион: Кампацо се враќа во Мадрид Read More »

ВИДЕО | Луд пресврт за титула: На 146 секунди до крајот губеа со 16 разлика, а на крајот победија

Се случувале разно пресврти во кошарката, па дури и во најсилните првенства како НБА или Евролигата, но пресврт како во Холандија во мајсторката за шампионската титула навистина не се памети. Нов шампион на Холандија е ЗЗ Лајден кој во одлучувачкиот натпревар го победи Донар од Гронинген со 82:81. Немаше да биде ништо чудно ако до …

ВИДЕО | Луд пресврт за титула: На 146 секунди до крајот губеа со 16 разлика, а на крајот победија Read More »

ВИДЕО: Денвер води против Мајами, Јокиќ „царува“ и во финалето на НБА

Денвер предводен од Никола Јокиќ кој забележа нов „трипл-дабл“ учинок во првиот натпревар од големото финале во НБА лигата го совлада Мајами хит. Нагетси беа подобри од „жешките“ со резултат 104:93 во дебитантскиот настап во финалето на НБА. Србинот Јокиќ повторно беше најдобар кошаркар на својот тим остварувајќи нов, деветти „трипл-дабл“ во плеј-офот и стана …

ВИДЕО: Денвер води против Мајами, Јокиќ „царува“ и во финалето на НБА Read More »

Војводина го донесе првиот европски трофеј во српскиот ракомет по 22 години

Ракометарите на Војводина го освоија ЕХФ-Купот откако во финалето го совладаа норвешкиот Нербо со 25:23 и така со вкупни 56:46 ја освоија титулата. Војводина го започна натпреварот со предност од седум голови од првиот дуел, а денес само ја потврди фаворитската улога и заслужено стигна до престижниот ЕХФ трофеј. Домаќините за нијанса го отворија подобро …

Војводина го донесе првиот европски трофеј во српскиот ракомет по 22 години Read More »

Миркуловски и Кузмановски со Вецлар обезбедија опстанок во Бундес лигата

Екипата на Вецлар во чиј стручен штаб е Филип Миркуловски во тандем заедно со спортскиот директор Јасмин Чамџиќ и следната сезона ќе игра во најсилната ракометна лига на светот, Бундес лигата. Во редовите на Вецлар настапува и македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски. Во рамките од 32 коло во најсилното германско првенство актуелниот бранител на титулата Магдебург триумфираше …

Миркуловски и Кузмановски со Вецлар обезбедија опстанок во Бундес лигата Read More »

Стефче Алушовски е новиот тренер на ГРК Охрид

Официјално, 50-годишниот македонски стратег Стефче Алушовски ќе биде нов главен тренер на ГРК Охрид со кој потпиша договор кој ќе важи до 2026 година. Нашиот поранешен репрезентативец својата тренерска кариера ја градеше во најдобрите македонски тимови РК Пелистер, РК Еурофарм Работник и РК Вардар, како и во исландскиот Тор Акурејри. Алушовски вели дека целта на …

Стефче Алушовски е новиот тренер на ГРК Охрид Read More »

Нејц Цехте е новиот десен бек на Еурофарм Пелистер

РК Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека нов член на новиот македонски шампион е словенечкиот репрезентативец Нејц Цехте (30). Десниот бек доаѓа во редовите на битолската екипа од четвртфиналистот на ЕХФ Лигата на шампионите и актуелен првак на Данска, ГОГ Гудме. Цехте е стандарден словенечки репрезентативец, има 52 настапи за својата селекција, вклучувајќи и Европско …

Нејц Цехте е новиот десен бек на Еурофарм Пелистер Read More »

ГРК Охрид: Стоилевски, Ѓорѓески, Ојлески и Кукоски се новите „Гладијатори“

Нови промени во ракометниот клуб Охрид кој ангажираше четворица македонски репрезентативци: Даниел Ѓорѓески, Гоце Ојлески, Никола Стоилевски и Милорад Кукоски. Клубот воедно ја информираше јавноста дека пет ракометари нема да го носат „сино-белиот“ дрес од сезоната, тие се Александар Миленковиќ, Зураби Цинцадзе, Виктор Василевски, Балша Цејовиќ и Хазеин Рустамов. Ѓорѓески е големо голманско засилување за …

ГРК Охрид: Стоилевски, Ѓорѓески, Ојлески и Кукоски се новите „Гладијатори“ Read More »

Падна и Хрватска во „Борис Трајковски“, втора победа за одбојкарите во Златната лига

Машката одбојкарска репрезентација дојде до втора победа на домашен терен во Златната лига откако денес во „Борис Трајковски“ совладана беше Хрватска по долга битка од два ипол часа. Македонските одбојкари имаа водство од 2:0, но место мирно завршување на работата дозволивме Хрватска да се врати на 2:2 и мечот да отиде во петти сет каде …

Падна и Хрватска во „Борис Трајковски“, втора победа за одбојкарите во Златната лига Read More »

Тенисерката која го освои Австралија Опен се откажа од Ролан Гарос поради вирус

Елена Рибакина која го освои Австријалија Опен оваа и Вимблдон минатата година се повлече од Ролан Гарос, па така Сорбиес Тормо без борба оди во осминафиналето. Откажувањето на Рибакина е големо изненадување затоа што во претходните не се пишуваше дека тенисерката има некакви проблеми. Причината за откажување на една од фаворитките е вирус, таа открила …

Тенисерката која го освои Австралија Опен се откажа од Ролан Гарос поради вирус Read More »

ВИДЕО | Кокинакис до судијката на Ролан Гарос: Сакаш ли да мо*ам на теренот?!

Aвстралискиот тенисер, Танаси Кокинакис направи скандал во третото коло на Ролан Гарос. Кокинакис беше поразен од Карен Хачанов во четири сета, а во тек на вториот сет влезе во расправија со судијката и се однесуваше вулгарно. Кокинакис сакаше да оди во тоалет, но тоа беше негово второ такво барање во таков период, па судијката не …

ВИДЕО | Кокинакис до судијката на Ролан Гарос: Сакаш ли да мо*ам на теренот?! Read More »

Македонската репрезентација на Светско првенство во кајак на диви води во дисциплината спуст

Македонската сениорска репрезентација во кајак-спуст следниот викенд ќе настапи на Светското Првенство во Р. Германија во градот Аугсбург на олимписката патеката од летни олимписки игри во 1972 година. Нашата репрезентација ќе биде во состав на Љубомир Спасиќ, Александар Златаров, Кристијан Лазаров и Благој Гугинов, сите членови на ККК Арка Борец од Велес. Македонската федерација очекува …

Македонската репрезентација на Светско првенство во кајак на диви води во дисциплината спуст Read More »

Кипјегон постави нов светски рекорд во трката на 1.500 метри

Фејт Кипјегон на митингот од Дијамантската лига во Фиренца постави нов светски рекорд во трката на 1.500 метри. Кениската атлетичарка, двократната олимписка шампионка ја заврши трката за 3:49,11 минути. Претходниот рекорд беше поставен во јули 2015 година кој беше во сопственост на Гензебе Дибаба од Етиопија (3:50,07). Второто место на траката го освои Британката Лора …

Кипјегон постави нов светски рекорд во трката на 1.500 метри Read More »