Категорија: Скопје

Вести Скопје

Скопје ЗОО организира забава за крајот на училишната година

Слободен печат
На 9. јуни во скопската Зоолошка градина ќе се организира забава, по повод крајот на училишната година. Како специјални гости најавени се јутуб милениците на...
Вести Скопје

Не оставајте двоседи и вц шолји на паркинг! (ФОТО)

Слободен печат
Во текот на празничниот викенд 24 – 26 мај, екипите на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје се соочија со зголемена појава на неправилно одлагање на отпадот во...
Вести Скопје

Утре без струја делови од Визбегово

Слободен печат
Без електрична енергија утре од 8.15 до 9.45 ќе останат дел од корисниците од населбата Визбегово, од улицата „Јадранска магистрала” и стопанските објекти: Имиџ Плус,...
Вести Скопје

„Скопски грув“ организираше „Лабав ден во парк“ (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Неформалната група „Скопски грув“ денеска организира настан под мотото „Еден лабав ден во парк“ или „Chill the funk out“. Идејата е младите од 16 до...
Вести Скопје Фото на денот

Протест во Скопје против глобалното затоплување

Слободен печат
Денеска пред Влада се одржа протест против глобално затоплување, организирано од движењето Fridays For Future. Собраната толпа на мирен начин се обиде да ја покрене...
Вести Скопје

ГРАЃАНИТЕ НЕЗАДОВОЛНИ: Лифтовите во катните гаражи не мрдаат

Анета Стојковска
Лифтовите во катната гаража „Беко“ се поправени и повторно пуштени во употреба, а до понеделник, според најавите, треба да проработат и лифтовите во „26 јули“,...
Вести Скопје

ИНТЕРВЈУ СО ИВО БОСИЛКОВ: МОРА да ја разбудиме свеста за климатските промени

Алек Стојковски
Утре во Скопје ќе се одржи протест против климатските промени во светот. Оваа идеја кај нас ја застапува еколошкото движење Fridays For Future, чија цел...
Вести Скопје

Едукација за правилно постапување со отпадот во Кисела Вода

Слободен печат
ЈП „Комунална хигиена“– Скопје спроведува едукативни активности на локациите каде што континуирано се создаваат диви депонии, како резултат на неправилното одлагање на отпадот од страна на...
Вести Скопје

Аеродромци го нападнаа „Пајакот“ со јајца

Слободен печат
Во скопската општина Аеродром, денеска „Ј.П. Градски паркинг“ започна со поставување на табли и бележење на паркинг места на површината од ресторанот „Три бисери“ до...
Вести Скопје

Целосна реконструкција на живеалиштата на лавовите и кенгурите во Скопје ЗОО

Слободен печат
Деновиве во Скопје ЗОО, започнаа подготовките за реновирањето на живеалиштето на морскиот лав, а беше подготвено и новото живеалиште за зебрите Јанош и Јашари, кои...