• Некатегоризирано

Стојовски не ја пропушти можноста да се фотографира во Новак

Македонскиот претставник на атлетскиот дел од Олимписките игри, Јован Стојоски кој ќе настапи во дисциплината на 400 метри, во олимпиското село налета на најпопуларниот спортист на Игрите во Токио и средбата ја искористи да се фотографира со Новак Ѓоковиќ.   View this post on Instagram   A post shared by JOVAN STOJOSKI (@jst400) Јован Стојоски …

Стојовски не ја пропушти можноста да се фотографира во Новак Read More »

Музичка вечер со Гудачкиот квинтет на Загребската филхармонија на „Охридско лето“

Прекрасната акустика што ја нуди сцената на катедралната црква „Света Софија“ за 15 ден од Фестивалот „Охридско лето“ е местото каде вечер ќе настапува гудачкиот квинтет на Филхармонијата од Загреб. Изминатата пандемиска година, кога бројни музичари беа спречени да концертираат, група членови на Загрепската филхармонија, запазувајќи ги сите мерки на заштита се собираат и одржуваат …

Музичка вечер со Гудачкиот квинтет на Загребската филхармонија на „Охридско лето“ Read More »

Министрите од Г-20 не успеаја да се договорат за поамбициозни климатски цели

Министрите од Г-20 одговорни за климата, енергетиката и животната средина на состанокот во Неапол не успеаја да се договорат за поамбициозни цели во спроведувањето на Парискиот договор. – Неколку земји во заедничката завршна декларација не сакаа да прифатат обврска за задржување на глобалното затоплување под 1,5 Целзиусови степени, рече италијанскиот министер за животна средина Роберто …

Министрите од Г-20 не успеаја да се договорат за поамбициозни климатски цели Read More »

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше

Луѓето имаат различни начини преку кои се релаксираат и го поминуваат своето слободно време. Има и такви кои постојано се во движење, спортуваат, џогираат, имаат безброј обврски насекаде и за нив времето е драгоцено. На сите оние со динамично животно темпо им е потребна солидна организација на дневните активности, но и корисен аксесоар и планер …

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше Read More »

Тегелтија: БиХ е подготвена да биде дел од „мини-Шенген”

Претседавачот на Советот на министри на БиХ, Зоран Тегелтија, изјави денес во Лакташи дека БиХ е подготвена да биде дел од „мини-Шенген”, како и секој друг проект што ќе ја подобри економската соработка на земјите од регионот, јави дописникот на МИА од Белград. Тегелтија изјави дека во Европа има отпор поради името „мини-Шенген”, сметајќи дека тоа е …

Тегелтија: БиХ е подготвена да биде дел од „мини-Шенген” Read More »

Во пожар во САД изгоре област со големина на Лос Анџелес

Ветер со променлив правец и грмежи ја отежнуваа работата на американските тимови кои се борат со шумски пожар во Орегон, што е само еден од десетината пожари што избувнаа во неколку западноамерикански држави. Катастрофалниот пожар еден од најголемите во модерната историја на Орегон, веќе изгоре повеќе од 1.210 квадратни километри шума, што е област која е скоро …

Во пожар во САД изгоре област со големина на Лос Анџелес Read More »

Министерот Филипче го посети Џафер Алија, на кого му беше реплантирана десната рака

 Утрово на Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија министерот за здравство Венко Филипче го посети 54 годишниот Џафер Алија, на кого му беше реплантирана десната рака, а бил примен во тешка состојба. – Пред месец ипол Џафер се самоповредил, си ја отсекол десната подлактица, работејќи со моторна пила и на Клиниката бил примен во тешка …

Министерот Филипче го посети Џафер Алија, на кого му беше реплантирана десната рака Read More »

Харадинај: Се надевам Бајден и Меркел ќе се согласат за забрзување на договор меѓу Косово и Србија

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај ја поздрави најавената средба на претседателот на САД Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел, изразувајќи надеж дека тие ќе дадат поттик за наоѓање решение за отворените прашања на Балканот и за споровите меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. Во објава на социјалните мрежи Инстаграм и …

Харадинај: Се надевам Бајден и Меркел ќе се согласат за забрзување на договор меѓу Косово и Србија Read More »

Најмалку осум жртви при уривање на дел од хотел во Кина

Најмалку oсум лица загинаа кога се урна дел од хотелот Сиџи Кајуан во приморскиот југоисточен кинески град Сушоу. Спасувачките екипи од утрово трагаат по девет лица под урнатините, јавија кинеските медиуми. Несреќата се случила вчера попладне, а Министерството за вонредни ситуации на Кина веднаш испратило спасувачка екипи. Во тек е истрага за причините за уривањето на тој трикатен хотел …

Најмалку осум жртви при уривање на дел од хотел во Кина Read More »