29 C
Скопје

Категорија: Хроника

Вести Хроника

Приведени две лица од Битола, запленет хероин

Слободен печат
На 9.5.2021 во 17.00 часот на наплатна станица Сопот, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија Велес ги лишиле од слобода Г.Ц. (33) и О.Н....
Вести Слајдер Хроника

Пронајдени 120 насади канабис во демирхисарско

Слободен печат
На 10.05.2021 од страна на Полициски службеници од Полициска станица Демир Хисар во с.Боиште, демирхисарско, во дворни места од напуштени и руинирани куќи, откриле 120...
Вести Хроника

Две момчиња од скопско Стајковци повредени откако изгубиле контрола врз мопедот и паднале на коловозот

Слободен печат
На 10.05.2021 во 19.50 часот било пријавено дека на локален пат с.Брњарце-с.Стајковци, мопед „баотиан“, со скопски регистарски ознаки, управуван од 15-годишник од с.Стајковци, скопско, изгубил...
Вести Хроника

Осквернавен гроб во долнорекнаското село Требиште

Слободен печат
Непознати сторители минатата недела оштетиле гроб што се наоѓа во дворот на црквата во селото Требиште, општина Маврово Ростуше. Не се познати мотивите за ваквиот...
Вести Хроника

Скопјанец обвинет за употреба на фалсификувана потврда за ПЦР тест

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик. На...
Вести Хроника

Приведени три лица од гостиварско, запленет хероин

Слободен печат
На 10.05.2021 околу 15.30 часот во атарот на гостиварското село Врапчиште, од страна на полициски службеници на СВР Тетово – Надворешна канцеларија за криминалистички работи...
Вести Хроника

15 прекршување на забраната за движење, 449 санкции за неносење маска

Слободен печат
Од 23.00 часот (10.05.2021) до 05.00 часот (11.05.2021) констатирано е дека 15 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (10/11.05.2021)...
Вести Хроника

122 сообраќајни прекршоци во Скопје, 51 за брзо возење

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (10.05.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
Хроника

Кривични пријави за малолетници за намерно палење контејнери

МИА Агенција
Тројца малолетници ќе одговараат за намерно палење контејнери во текот минатиот месец во Тетово, информираат од полицијата. За нив се поднесени кривични пријави за три...
Хроника

Едно лице повредено во сообраќајка на влезот во Кавадарци од кај Росоман

МИА Агенција
Едно лице е повредено во судар на трактор и автомобил на влезот во Кавадарци од кај Росоман. Повреденото лице е задржано во Општата болница во...