Бугарските туристички водичи реагираат: Прогласувањето на нашите лиценци за непотребни е исмејување на професијата

Храм Св. Александар Невски, Софија/Фото: Слободен печат/Марина Дамческа

Одлуката на Комисијата за заштита на конкуренцијата дека прописите за вршење на професијата „туристички водич“ и режимот на регистрација се непотребни и само ја ограничуваат конкуренцијата, ги налути здруженијата на туристички водичи, објави „СЕГА.бг.њус“.

„Крајно навредени и огорчени сме кога читаме во одлуката на КЗК дека доброто име на нашата професија се деградира на најниско ниво и се обезвреднуваат професионалните вештини на бугарските туристички водичи. Исто така, во мислењето објавено од КЗК за професијата „туристички водич“, се сугерира дека е непотребно и се тврди дека треба да биде општо достапно за секој поединец што користи Интернет“, велат од Унијата на водичи.

Според ЗКП, оваа регулатива не е во согласност со правилата за конкуренција. Според Законот за туризам, професијата „туристички водич“ е регулирана и секој што сака да ја практикува мора да исполнува одредени услови и да биде запишан во Националниот туристички регистар. Според податоците на Министерството за туризам, 456 квалификувани туристички водичи се регистрирани во Националниот туристички регистар по успешно положени испити за стекнување деловна способност и 1.195 законски регистрирани лица, вкупно 1.651.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот