Белград ќе купува нови трамваи, нивната цена ќе биде најскапа во Европа

Трамвај Загреб / Фото EPA-EFE/ANTONIO BAT

Цената на трамваите во Белград има потенцијал да биде меѓу највисоките во Европа доколку јавната набавка се склучи според максималните проектирани цени. Тие се за 50 отсто повеќе од јавните набавки од 2023 година.

Според објавената јавна набавка, изразена е подготвеност да се платат 5,5 милиони евра за трамвај, без ДДВ. За тоа време во соседно Сараево пристигна првиот круг од вкупно 15 нарачани возила. Станува збор за трамваи „15 танго НФ3“ што компанијата „Штадлер“ специјално го направи за главниот град на Босна и Херцеговина. Договорот меѓу двете страни е потпишан во 2021 година, а цената за парче е 2,26 милиони евра.

Дека може да биде многу поскапо покажува и примерот на германскиот град Кемниц. Во текот на 2022 година, тие нарачале 19 трамвај-возови наречени „Сити линк“. Станува збор за возила кои можат да работат како трамваи, но и да се приклучат на железничката мрежа, а најчесто се движат меѓу два града, односно во локално подрачје.

Станува збор за целосно електрични триделни трамвајски возови долги 37,5 метри, кои можат да превезуваат до 236 патници и да патуваат до 100 километри на час. Договорот изнесува 234 милиони евра и вклучува 19 возила, изградба на ново депо, како и одржување. Поради овие карактеристики, овој трамвај-воз е поскап од сите трамваи. Случајот со Будимпешта потврдува дека цените може многу да варираат, анализира Н1. Последната поголема набавка на нови трамваи се случи во 2011 година, кога беа купени 30 возила од шпанскиот производител КАФ.

Според тогашниот градоначалник Драган Ѓилас, цената на еден трамвај во директен договор била 2.125.964 евра. Оттогаш се смени владата и неколку пати се најавуваше набавка на нови трамваи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот