Ако планирате летување во Црна Гора ПАЗЕТЕ СЕ од крадци - Обиваат станови, крадат и на плажи, а ова им е ТАКТИКАТА - Слободен печат

Ако планирате летување во Црна Гора ПАЗЕТЕ СЕ од крадци – Обиваат станови, крадат и на плажи, а ова им е ТАКТИКАТА

За седум месеци од оваа година, црногорската полиција регистрираше 538 кражби, од кои расчистени се 385, а жртвите се обично граѓани за кои крадците знаат дека поседуваат скапоцени работи.

Моментално е летна туристичка сезона, па голем број на инспектори се распоредени на црногорското приморје.

Секој месец во Црна Гора се случуваат повеќе од 70 кражби, па полицијата ги повикува граѓаните да бидат внимателни, пренесува РТЦГ.

„Се случува крадците да ја набљудуваат „жртвата“ или да имаат некој кој ќе им јави кога таа жртва оди на одмор, за тие да можат да го обијат станот и да ги земат скапоцените работи“, кажува Милан Чирович од Секторот на криминалистичка полиција.

За време на летото почести се кражбите и на плажите, па на црногорското приморје се распоредени голем број на инспектори.

„Чекаат момент жртвата да влезе во морето, ја набљудуваат а потоа со својот пешкир ги кријат работите кои сакаат да ги одземат“, предупредува Чирович.

Прочитај повеќе

МЕПСО: Ќе се модернизира најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје

Слободен печат

Се раскитува новогодишната елка на плоштад (ФОТО)

Слободен печат

ЕУ со осуда за нападите врз цивлни цели во Сирија

МИА Агенција

Македонија бележи назадување на Индексот за перцепција на корупцијата

Слободен печат

Трамп е првиот претседател кој ќе „маршира за живот“

Слободен печат

Османи: Владата се обидува максимално да биде во коректни односи со медиумите

Слободен печат

Остави Коментар

two × 2 =

Прочитај повеќе

Одбележувањето на 75 години од ослободувањето на Аушвиц предизвика општ хаос во Ерусалим (ФОТО)

Слободен печат

Ивановска: Ако се реши „Рекет”, ќе се подобри перцепцијата за корупцијата во земјава

МИА Агенција

Собранието на 11 февруари ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Слободен печат

Разбиена мрежа на криумчари на мигранти: Во повеќе рации во Франција и Холандија уапсени 23 лица

Слободен печат

Вучиќ: Ја почитувам енергијата на Гренел, наше е да се обидеме да ги отстраниме бариерите

Слободен печат

Алкалоид со потврдени за ЕУ сертификати за добра производна пракса

Слободен печат