Ахмети од Мала Речица ќе ги каже следните чекори на Европскиот фронт

Али Ахмети, претседател на ДУИ, Фото: Фејсбук ДУИ

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска во 13 часот од седиштето во Мала Речица ќе ги каже идните чекори на Европскиот фронт откако вчера се конституира новиот собраниски состав и во пресрет на објавата на договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата „Вреди“ и Движењето ЗНАМ за формирање на новата влада.

На прес-конференцијата Ахмети ќе го придружуваат партнерите од Европскиот Фронт.

Ахмети вчера на конститутивната седница одби да коментира за позициите на Европскиот фронт откако остана во опозиција. Пратениците од Европскиот фронт не гласаа за верификацијата на мандатите и ја напуштија салата пред изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието.

За Европскиот фронт е неприфатливо да бида опозиција зашто тие се победници на парламентарните избори и според нив, тие имаат легитимитет да ги претставуваат Албанците.

Собранието стокмено, Мицкоски го чека мандатот до 8 јуни

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот