Собранието стокмено, Мицкоски го чека мандатот до 8 јуни

Африм Гаши од коалицијата „Вреди“ со 76 гласови „за“ беше избран за нов претседател на македонското Собрание, со што се отвори патот претседателката на државата Гордана Сиљановска-Давкова да му го додели мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за формирање на новата влада. Против изборот на Гаши гласаа пратениците од Левица додека пратениците од Европскиот … Продолжи со читање Собранието стокмено, Мицкоски го чека мандатот до 8 јуни