Зошто кучињата секогаш закопуваат коски и предмети? Одговорот лежи кај нивните предци

Фото: Swell Photography / Alamy / Alamy / Profimedia

Веројатно многу пати сте налетале на свежо ископан куп нечистотија во вашиот двор. Веднаш знаете дека вашето куче е виновно за оваа глетка и постои голема веројатност дека на дното на дупката има закопана коска или храна. Но, дали знаете зошто кучињата секогаш закопуваат нешто?

Како и многу однесувања на кучињата, тенденцијата за закопување на коските е цврсто вкоренета во потеклото на секое куче. Вашиот миленик е заштитничко суштество кое внимателно чува сè што смета дека е вредно. Со закопување коски и слични предмети, кучињата всушност ги следат стапките на своите предци и ги чуваат нивните богатства.

Некогаш, кога неговите предци немале сопственик кој им обезбедувал добар оброк секој ден, храната била исклучително тешко да се дојде. Дивите кучиња биле ловци кои трошеле многу време и енергија барајќи извор на храна, фаќајќи го, убивајќи го и подготвувајќи го за консумирање. Поради овој голем напор, храната била исклучително скапоцена. Тие биле свесни дека не секогаш им се насмевнувала среќата и дека следниот ден постоела веројатност дека уловот ќе им биде оскуден, а можеби и непостоечки. Закопувањето храна било решението.

Сеќавајќи се на времето на недостиг на храна, кучето го складирало вишокот месо за послаби времиња на начин што го минимизирал расипувањето. Без фрижидери во дивината, најдобриот начин да се зачува месото било да се закопа. Со закопувањето, свежината на месото се одржувала подолго, држејќи го подалеку од директна сончева светлина. Температурата на земјата паѓала со длабочината на јамата, па кучињата ископале длабоки дупки во кои го наталожиле својот улов. Кога повторно ќе снема свежа храна, тие се враќале на своите „ладилници“ и уживале во плодовите од претходниот лов.

Денешното куче, кое живее во удобноста на човечките домови и често спие и јаде внатре во куќата, често ќе ги крие работите наместо да ги закопа. Тоа не секогаш е храна, туку и омилените предмети на кучето – играчки, ќебиња, чинии за храна итн. Но, не му се лутете, ова однесување е сосема нормално. Само погрижете се некои важни работи, кои би можеле да му наштетат или кои не смеете да ги изгубите, да се надвор од дофат на вашето куче.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот