Земјоделците во Атина излегоа на масовен протест

фото: MИА

Мирно и масовно заврши протестот на земјоделците во Атина, кои нивните трактори, над 150 ги оставија паркирани пред грчкиот Парламент, каде што ќе останат во текот на ноќта, јави дописничката на МИА од Атина.

Паралелно со протестот во Атина, земјоделците од северна Грција симболично и периодично попладнево ги блокираа и граничните премини Ники (Меџитлија) и Евзони (Богородица) кон Северна Македонија.

Вниманието на грчката јавност, денеска беше насочено кон Атина, каде што земјоделците одржаа неколку часовен протест пред Парламентот, добија поддршка од синдикатите, од разни здруженија, но и од студентите, а според процените на полицијата учествуваа околу 10.000 демонстранти.

Земјоделците одржаа говори и ги претставија нивните барања до Владата, односно намалување на трошоците за производство, пред сè со намалување на цената на струјата, но и ослободување од данок за земјоделската нафта.

Во разговор со дописничката на МИА од Атина земјоделците објаснија дека од Владата бараат уште пониски цени на струјата, но и земјоделската нафта да биде ослободена од данок, а во однос на следните активности велат дека по денешниот протест дополнително ќе ги одредат следните чекори.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот