Зеленски се состана со балканските лидери на маргините на самитот во Албанија

фото: Асошиејтед прес

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се состана со српскиот претседател Александар Вучиќ, како и со босанската премиерка Борјана Кристо и со молдавската претседателка Маја Санду во главниот град на Албанија, Тирана.

Зеленски пристигна во Албанија за да се приклучи на самитот на единаесет земји од југоисточна Европа, заедно со претставници од Европската унија и други меѓународни организации.

Не сите земји на состанокот и даваат целосна поддршка на Украина во војната против Русија.

Србија е единствената европска земја која одби да се усогласи со санкциите на ЕУ по руската инвазија.

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека инсистирал изјавата на самитот да не вклучува никаков повик за санкции кон Русија и да не вклучува предложени формулации за негативното влијание на Русија во балканскиот регион.

Албанија, членка на НАТО од 2009 година и кандидат за членство во ЕУ, ја изрази својата целосна поддршка за Киев против руската инвазија.

Даде воена помош во форма на муниција и обука на украинската војска.

Таа беше меѓу првите земји кои понудија засолниште за украинските бегалци и се приклучи на меѓународните санкции против руски официјални претставници и институции.

Како непостојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации во последните две години, Албанија им се придружи на САД во иницирањето резолуции против руската инвазија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот