Зеленски: Jас сум задоволен, се бориме со втората најсилна армија во светот

Зеленски / Фото EPA-EFE/YVES HERMAN / POOL

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија е во нова фаза, а зимата се очекува да ги комплицира борбите по летната контраофанзива која не ги даде посакуваните резултати поради постојаниот недостиг на оружје и копнени сили.

Сепак, и покрај неуспесите, Зеленски рече дека Украина нема да се предаде. „Имаме нова фаза од војната и тоа е факт“, рече Зеленски во интервју за Асошиетед прес, дадено во Харков, североисточна Украина.

„Зимата е генерално нова фаза на војна“, изјави тој.

Запрашан дали е задоволен од резултатите од контраофанзивата, тој не даде дефинитивен одговор.

„Видете, ние не отстапуваме, јас сум задоволен. Се бориме со втората (најсилна) армија во светот, јас сум задоволен“, рече тој, мислејќи на руската војска.

Но, тој додаде: „Губиме луѓе, не сум среќен. Не го добивме целото оружје што го сакавме, не можам да бидам среќен, но не можам премногу да се жалам“.

Зеленски, исто така, изрази загриженост дека војната меѓу Израел и Хамас се заканува да го засени конфликтот во Украина, бидејќи конкурентните политички агенди и ограничените ресурси го ставаат на ризик протокот на западна воена помош за Киев.

Долгоочекуваната контраофанзива, поддржана од десетици милијарди долари западна воена помош, вклучително и тешко вооружување, не ги донесе очекуваните резултати.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот