Зеленски го опиша Рама како „бескомпромисен пријател на Украина“

Зеленски и Рама / Фото EPA-EFE/MALTON DIBRA

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој синоќа допатува во Тирана, преку порака на Платформата „Х“ албанскиот премиер Еди Рама го нарече „бескомпромисен пријател на Украина“.

Во објавата пред средбата со Рама тој наведува дека ќе разговараат за одбранбената и политичката соработка, поддршката на Формулата за мир и безбедносните договори и додава дека „Албанија е една од земјите што ја потпишаа Декларацијата на Г7 од Вилнус, што ние многу го цениме“.

„Денеска работам во Тирана. Ќе се сретнам со цврстиот пријател на Украина, албанскиот премиер Еди Рама, и ќе учествувам на самитот Украина-Југоисточна Европа. На самитот Украина-Југоисточна Европа, кој сега се одржува по вторпат, ќе разговараме за нашиот заеднички пат кон евроатлантската цел. Ќе предложам поддршка на напорите на Украина за постигнување праведен и траен мир, како и организирање на Глобалниот самит за мир во Швајцарија. Ќе имам билатерални разговори и со учесниците на самитот“, пишува Зеленски.

Посочува дека Албанија е една од земјите што ја потпишаа Декларацијата на Г7 од Вилнус, што неговата земја високо ја цени.

Претпладнево средба оствариле албанскиот министер за Европа и надворешни работи Игли Хасани и неговиот украински колега Дмитро Кулеба.

Хасани ја изнел поддршката за суеренитетот на Украина, додавајќи дека „Украина е приоритет во работата на Албанија на сите меѓународни форуми“. Најавил отворање во Киев на албанска амбасада во текот на годинава.

Кулеба се заблагодарил за досегашната поддршка оценувајќи ја Албанија како многу важен партнер.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот