Затворен последниот реактор во нуклеарната електрана Запорожје

Нуклеарна централа Запорожје
Нуклеарна централа Запорожје / Фото: EPA-EFE/SERGEI SUPINSKY epa Historical Collection digitized in 2012 as part of the EURO-Photo project

Последниот реактор во нуклеарната електрана Запорожје е затворен. Сега сите реактори се во состојба на ладно гасење, а за време на постапката не е зголемена радиоактивноста, објави управата на Запорожје на Телеграм.

Во регионот на Запорожје сè уште се водат борби, а електраната неколку пати беше интензивно минирана и изложена на оган. Најголемата нуклеарна електрана во Европа, со капацитет од речиси шест гигавати, од февруари 2022 година е под контрола на Русија, а од септември истата е затворена поради опасноста да не предизвика нуклеарна несреќа.

Еден од блоковите неколку пати работеше во топла состојба, што значи дека реакторот не произведува струја, туку пареа што се користи за потребите на електраната. Ладната состојба се смета за најбезбедна бидејќи блоковите се спуштаат на низок притисок и се ладат со вода.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот