Запленето оружје, експлозиви, телефони: Грчката полиција уапси шест луѓе осомничени дека се членови на терористичка група

Антитерористичките единици во Грција денеска уапсија шест лица по полициска акција во Атина во врска со терористичка група која ја презеде одговорноста за три бомбашки напади и им се закануваше на судиите, јавува грчкиот јавен сервис ЕРТ.

Покрај шестмината уапсени, меѓу кои и двајца активни војници, во бомбашките напади кои се предмет на истрага, наводно се вмешани уште четири лица кои се во затвор за други кривични дела.

Сите 10 осомничени се соочуваат со обвиненија, вклучително и членство во терористичка организација, обид за убиство и кршење на Законот за оружје и експлозиви.

Во голема акција полицијата претресла десет куќи и запленила оружје, експлозиви, куршуми, како и мобилни телефони и компјутери.

Полицискиот оддел за борба против тероризмот денеска изврши рација во различни делови на Атина во врска со нападите извршени од екстремно левичарски екстремисти, вклучително и пакет-бомба испратена до обвинителот на Апелациониот суд во Солун претходно овој месец.

Непозната анархистичка група наречена „Вооружен одговор“ ја презеде одговорноста претходно во објава на интернет и додаде дека ќе ги засили нападите врз судството во знак на солидарност со затворените колеги милитанти.

Групата Simpraki Ekdikisis (Заговор за одмазда) ја презеде одговорноста за три терористички акции, вклучително и бомбашкиот напад на автомобил на затворски офицер во Хајдари во јули 2023 година, бомбашкиот напад врз градежна компанија во Кифисија во ноември 2023 година и бомбашкиот напад врз зградата на Народната банка во Петралона, 25 јануари годинава.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот