Водич за сопствениците на миленичиња: Симптоми на нарушување на варењето кај мачки и кучиња

Фото: Pexels

Како што важи за здравјето на луѓето, дигестивниот систем игра клучна улога и за здравјето на нашите миленици. Гастроинтестинални нарушувања или нарушувања на варењето може да ја нарушат нормалната функција на желудникот и цревата, предизвикувајќи низа непријатни симптоми и потенцијални здравствени проблеми.

Мачките и кучињата не можат вербално да комуницираат кога не се чувствуваат добро, важно е сопствениците на домашни миленици да бидат свесни за симптомите кои укажуваат на дигестивни проблеми. Навременото откривање и лекување се клучни за одржување на оптимално гастроинтестинално и дигестивно здравје на вашето домашно милениче, обезбедувајќи да живее долг и здрав живот, пишува „Индекс“.

Ова се вообичаените симптоми на нарушување на варењето кај мачките и кучињата:

Симптоми кај мачки

Фото: Pexels / veeru-edits

Повраќањето е чест симптом на дигестивни проблеми и може да биде предизвикано од различни фактори, вклучувајќи прејадување, консумирање расипана храна или присуство на туѓо тело во дигестивниот систем.

Дијареата е уште еден чест симптом на дигестивни проблеми и може да биде предизвикана од различни фактори, вклучувајќи инфекции, паразити и исхрана. Ако вашата мачка има дијареа која трае повеќе од 24 часа или е крвава или мукозна, се препорачува да го контактирате вашиот ветеринар.

Запекот е поретко од повраќање и дијареа, но може да биде исто толку сериозен. Симптомите на запек вклучуваат напрегање до дефекација, тврда столица и ретка дефекација.

Губењето на апетитот често е знак дека вашата мачка не се чувствува добро. Дигестивните проблеми може да предизвикаат губење на апетитот, како и други здравствени проблеми. Ако вашата мачка престане да јаде или јаде помалку од вообичаено, се препорачува да се консултирате со ветеринар.

Симптоми кај кучињa

Фото: Pexels / mart-production

Симптомите на нарушување на варењето кај кучињата се слични на оние кај мачките, но има некои клучни разлики.

Кучињата исто така можат да повраќаат од истите причини како и мачките. Ако вашето куче постојано повраќа се препорачува што поскоро да посетите ветеринар.

Дијареата е исто така чест симптом на дигестивни проблеми кај кучињата. Ако вашето куче има дијареа која трае повеќе од 24 часа или е крвава или мукозна, се препорачува да го посетите вашиот ветеринар.

Запек е поретко кај кучињата отколку кај мачките. Симптомите на запек вклучуваат напрегање до дефекација, тврда столица и ретка дефекација.

Губењето на апетитот често е знак дека вашето куче не се чувствува добро. Дигестивните проблеми може да предизвикаат губење на апетитот, како и други здравствени проблеми. Ако вашето куче престане да јаде или јаде помалку од вообичаено, се препорачува да се консултирате со ветеринар.

Превенција на дигестивни нарушувања кај мачки и кучиња

Иако некои проблеми со варењето може да бидат неизбежни, постојат чекори што можете да ги преземете за да го спречите тоа да се појави кај вашето домашно милениче.

Обезбедувањето на вашето домашно милениче урамнотежена исхрана која е прилагодена на неговата возраст, активност и индивидуални потреби може значително да придонесе за неговото дигестивно здравје. Избегнувајте да го храните вашето домашно милениче со остатоци од вашата трпеза или храна наменета за луѓето, бидејќи тоа може да го наруши нивниот дигестивен систем.

Редовната физичка активност помага да се стимулира дигестивниот систем и да се спречат проблеми како што се запек и надуеност. Однесете го вашето домашно милениче на редовни прошетки или игри за да го одржите активен и здрав.

Редовните ветеринарни прегледи се клучни за откривање на раните знаци на дигестивни проблеми и други здравствени состојби. Ветеринарот може да изврши физички преглед, да ја тестира столицата на вашето домашно милениче и да препорача соодветни третмани или промени во исхраната.

Важно е да го заштитите вашето домашно милениче од отровни растенија, храна и други супстанции кои можат да предизвикаат дигестивни нарушувања. Истражете ги потенцијалните опасности во вашиот дом и двор и преземете чекори за да го отстраните или ограничите пристапот на вашето домашно милениче до нив.

Симптомите на варење кај мачки и кучиња може да се движат од благи до тешки. Како сопственик на домашно милениче, важно е да бидете свесни за овие симптоми и да ги преземете потребните чекори за да обезбедите навремено лекување.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот