Во судири на Западниот Брег убиен командант на Исламски џихад

Протест на Западен брег, Газа / Фото EPA-EFE/ALAA BADARNEH 28780

Израелски војници утринава го убиле командантот на палестинскиот исламски џихад во Тубас на окупираниот Западен Брег, објавија палестинските медиуми.

Министерството за здравство на палестинските власти објави дека тројца Палестинци биле убиени за време на судирите на тоа место и блискиот камп Фара.

Еден од убиените е идентификуван како 26-годишниот Мухамед Дарагме, ко-основач на локалниот огранок на Исламскиот џихад во Тубас на северниот дел на Западниот Брег.

Военото крило на Исламски џихад потврди дека сите убиени се членови на таа екстремистичка организација.

Министерството за здравство соопшти дека тие биле убиени од куршуми испукани во главата, градите и вратот.

Насилството на Западниот Брег се интензивира по почетокот на војната меѓу Израел и Хамас во Газа на 7 октомври.

Оттогаш, повеќе од 400 Палестинци се убиени од израелски оган на Западниот Брег, главно во судири што избувнуваат за време на речиси секојдневните воени напади во потрага по осомничени екстремисти.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот