Во Сребреница поставени билборди со порака: Ние не сме геноциден народ

 – Во Сребреница, каде денеска ќе се одржи проширена седница на Владата на Република Српска, по повод расправата за резолуцијата за наводниот геноцид извршен во овој град за време на минатата војна, се поставени плакати и билборди со порака на кирилица – „Ние не сме геноциден народ“.

Во пресрет на седницата на Владата, состојбата во Сребреница е мирна, без никакви инциденти.

На еден објект на влезот во градот забелеќано е воено знаме на т.н. Армија на Босна и Херцеговина, која во меѓувреме е отстрането.

Знамињата на Република Српска се истакнати на сите градски институции и столбови за улично осветлување, јавува РТРС.

Не се најавени протестни собири. Мерките за безбедност се подигнати на највисоко ниво.

На подрачјето на Братунац и Сребреница има голем број новинарски екипи.

Властите на Српска ќе положат цвеќе и венци на српските гробишта во Братунац. 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот