Во Москва убиен поранешен украински пратеник

Илија Кива / Фото : SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Поранешен украински пратеник кој Киев го смета за предавник е застрелан во парк на периферијата на Москва, во напад што и се припишува на Украинската служба за безбедност (СБУ). Илија Кива беше проруски пратеник во украинскиот парламент пред инвазијата на Москва на Украина во февруари минатата година, но тој побегна во Русија еден месец пред почетокот на војната и често ги критикуваше украинските власти онлајн и во ток-шоуа на руската државна телевизија.

Руските истражители вчера соопштија дека Кива бил застрелан, додавајќи дека неговото тело било откриено во парк во елитното московско предградие Одинцово. „Непознато лице пукало во жртвата со неидентификувано оружје. Мажот починал од повредите на лице место“, се наведува во соопштението на рускиот истражен комитет, пренесува Гардијан.

Украински извор, кој сакаше да остане анонимен, потврди за Ројтерс дека СБУ е одговорна за убиството. Неколку украински медиуми, исто така, цитираат свои извори дека СБУ извршила атентат врз 46-годишниот поранешен политичар. Коментирајќи на националната телевизија, портпаролот на украинското воено разузнавање Андриј Јусов навести вмешаност на земјата во убиството.

„Можеме да потврдиме дека Кива е готов. Таква судбина ќе ги снајде и другите предавници на Украина, како и следбениците на режимот на Путин“, рече тој.

Јусов го нарече Кива „еден од најголемите ѓубриња, предавници и соработници на Москва“ и рече дека со неговата смрт е задоволена „правдата“.

Анонимен извор за руските медиуми изјавил дека Кива лежела на снегот облеана во крв. Тој тврди дека Кива имал рана на десната слепоочница и хематом на левата страна од лицето. Изворот навел и дека Кива починал околу 15:00 часот по локално време, десет минути пред да биде пронајден од персоналот на блискиот хотел кој повикал брза помош.

Киву, кој минатата година беше санкциониран од Обединетото Кралство за „поткопување на територијалниот интегритет, суверенитет и независност на Украина“, беше осуден во отсуство од страна на украинскиот суд на 14 години затвор под обвинение, вклучително и предавство и поттикнување насилство.

Убиството сугерира дека Киев сè уште има тајни ресурси длабоко во Русија. Москва претходно ги обвини украинските тајни служби за убиството на Дарја Дугина, ќерка на ултра-националистички руски идеолог, и за смртта на Владлен Татарски, истакнат руски воен блогер, кој беше убиен во експлозија во кафуле во центарот на Санкт Петербург. .

Во одделен напад вчера, политичар поддржан од Русија во окупираната област Луганск во Украина беше убиен од автомобил-бомба. Олег Попов, кој беше член на промосковскиот регионален парламент на Луганск, е убиен по „детонирање на неидентификувана направа во автомобил“, призна рускиот истражен комитет, без да даде детали.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот