Во меѓународна акција во Србија уапсени 160 лица: За оружје, дрога, шверц на луѓе

Српска полиција/ Фото: МИА

Припадници на МВР заплениле поголемо количество оружје и дрога на територијата на Србија во меѓународната акција SEE JAD 2023. Уапсени се вкупно 160 лица, од кои 25 се осомничени за сторени кривични дела поврзани со оружје, 121 за кривични дела поврзани со дрога, 13 лица за илегално преминување граница и криумчарење и едно лице за кривично дело фалсификување исправа.

Меѓународната акција SEE JAD 2023 е дел од EMPACT Firearms („Заеднички акциони денови на Југоисточна Европа 2023“), чија цел е да им служи на органите за спроведување на законот низ Европа преку меѓународна соработка, со поддршка на Европол, Европравда, Фронтекс, Интерпол и други меѓународни и регионални организации ќе придонесат во борбата против илегалната трговија со оружје, нелегалната трговија со дрога, трговијата со луѓе, криумчарењето мигранти, како и борбата против ризичните криминални групи, се вели во соопштението на МВР.

Во оваа акција, која траеше од 13 до 18 ноември, освен Србија, учествуваа и други земји од Западен Балкан, Молдавија, Украина, земјите од Европската Унија, како и Турција и Велика Британија. Акцијата беше целосно поддржана од меѓународните и регионалните организации EUBAM, IPA/2019, INTERPOL, PSS-SEE Sekretariat, SELEC, UNODC, UNDP SEESAC.

Акцијата беше спроведена врз основа на претходно собрани разузнавачки податоци, а во текот на акцијата лидер беше Шпанија, која раководеше со оперативните активности, додека Европол ги координираше, собираше и разменуваше информации меѓу земјите учеснички и нивните проверки на терен.

Исто така, акцијата беше спроведена со зголемена контрола на избраните гранични премини од страна на полицијата и царината, како и сајбер патроли извршени на различни веб-страници, форуми, социјални мрежи, како и на дарк веб, информираат од МВР. .

За време на акцијата беше формиран координативен центар во Република Северна Македонија, во Скопје, составен од поединечни претставници на полициите на земјите учеснички, во кој имаше и претставник од Управата за криминалистичка полиција на МВР на Србија. Во сајбер патроли учествувал и полицаец на српската полиција од Техничката управа.

На територијата на Србија во акцијата учествувале вкупно 4.368 полицајци на МУП на Србија.

Уапсени се вкупно 160 лица, од кои 25 се осомничени за сторени кривични дела поврзани со оружје, 121 за кривични дела поврзани со дрога, 13 лица за илегално преминување граница и криумчарење и едно лице за кривично дело фалсификување исправа.

Извршена е контрола на 22.817 лица, 16.332 возила, 140 претреси на станови и други простории.

Запленети се вкупно 154 и 59 огнено оружје, 4 рачни бомби, 2 рачни противоклопни ракети, 2.879 парчиња муниција од различен калибар, како и 35,3 килограми марихуана, околу 180 грама амфетамин, помала количина. хероин, земени се околу 91 грам кокаин и 2.830 парчиња разни таблети, соопшти МУП.

Исто така, на територијата на Србија е спречен влез на 521 илегален мигрант, а на територијата на Србија биле откриени 58 нелегални мигранти.

Во оваа акција учествуваа припадници на Министерството за внатрешни работи – Одделот за криминалистичка полиција, одделението за гранична полиција, одделението за управни работи, техничкото одделение и регионалното полициско одделение, како и претставници од Министерството за финансии – Одделот за царина .

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот