Владините служби во Газа од утре ќе почнат со работа

epa09193033 A car crushed by the rubble of a house in the aftermath of overnight Israeli airstrikes on Gaza City, 12 May 2021. At least 35 people were killed in Gaza and five in Israel as tensions have escalated in the region, leading to the heaviest offensive between Israelis and Palestinians in years. The retaliatory airstrike was launched after over 130 rockets were fired by Hamas on Israeli cities amid ongoing clashes. EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Властите во Газа соопштија дека владините служби треба да бидат повторно отворени еден ден по прогласувањето примирје со кое завршија 11-дневните судири меѓу Израел и хамас.

– Од утре, недела наутро, се враќа официјалното работно време во сите министерства и владини институции, се вели во официјалното соопштение.

Прекинот на огнот меѓу Израел и Палестинците стапи на сила ноќта на 21 мај со што запреа судирите кои почнаа 11 дена претходно.

Видео на денот