ВИДЕООБРАЌАЊЕ| Столтенберг: НАТО ќе продолжи да стои со Украина

Јанс Столтенберг - генералниот секретар на НАТО / Фото: „Слободен печат“ / Драган Митрески

Тој нагласи дека Украина успеа да ја зачува својата слобода и независност, благодарение на храброста и решителноста на нејзиниот народ, но и на големата воена и економска поддршка на сојузниците од НАТО.

Денеска кога одбележуваме две години откако руските тенкови навлегоа на украинска територија и започна најголемата војна во Европа по Втората светска војна, ситуацијата на бојното поле останува исклучително сериозна, а целта на претседателот на Русија, Владимир Путин да доминира во Украина не е променета и нема индиции дека се подготвува за мир, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по повод втората годишнина од почетокот на руската агресија врз Украина, во своето видеообраќање.

 

– Украина повторно и повторно покажува извонредна способност и жестока решителност. Украина не пропадна за неколку недели, како што многумина стравуваа дека ќе се случи. Повторно зазеде половина од територијата што ја освои Русија. Ја потисна Русија од големи делови на Црното Море и им нанесе големи загуби на руските сили – рече Столтенберг, оддавајќи им почит на, како што посочи, „сите оние храбри Украинци кои загинаа или беа ранети во одбрана на својата татковина“.

Според него, рускиот претседател Путин ја започнал оваа војна со цел „да ја затвори вратата на НАТО и да го ускрати правото на Украина да го избере својот пат“.

-Но, тој го постигна токму спротивното: Украина сега е поблиску до НАТО од кога било досега… Украина ќе влезе во НАТО. Не е прашање дали, туку кога. Додека ве подготвуваме за тој ден, НАТО ќе продолжи да стои со Украина. За вашата и за нашата безбедност – потенцира Столтенберг

Тој нагласи дека Украина успеа да ја зачува својата слобода и независност, благодарение на храброста и решителноста на нејзиниот народ, но и на големата воена и економска поддршка на сојузниците од НАТО.

– Само во изминативе денови и недели, сојузниците од НАТО најавија нови пакети помош во вредност од милијарди долари. Тие ги покриваат клучните капацитети, како артилериска муниција, противвоздушна одбрана и борбени чамци, но и опрема и резервни делови за (авионите) Ф-16, беспилотни летала и опрема за деминирање. Следува поголема поддршка – додаде Столтенберг во пораката по повод втората годишнина од почетокот на руската агресија врз Украина.

 

ГАЛЕРИЈА: Институциите на ЕУ осветлени во боите на знамето на Украина

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот