ВИДЕО | Ужасни поплави во Пакистан, најмалку 39 мртви

Поплави во Пакистан / Фото EPA-EFE/FASIL KAREEM

Најмалку 39 лица го загубија животот во силното невреме што го погоди југозападниот дел на Пакистан.

Силни поплави се забележани и во соседен Авганистан, каде животот го загубија 33 лица, а стотици куќи беа оштетени, соопштија авганистанските власти.

Најпогодена е пакистанската провинција Пенџаб, каде од петокот до неделата загинаа дури 21 лице од удари од гром.

Поплавите кои следеа го прекинаа снабдувањето со електрична енергија и транспортот, а поплавени беа и бројни земјоделски површини.

Некои од загинатите се земјоделци кои за време на невремето се нашле на полињата, јави Би-Би-Си.

Во наредните денови не се очекува стабилизирање на времето, па пакистанските власти предупредија на можност од лизгање на земјиштето и нови поплави.

Неколку провинции, исто така, прогласија вонредна состојба, а многу училишта беа затворени до средината на неделата.

Во последните години, Пакистан бележи зголемување на екстремните временски појави предизвикани од климатските промени.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот