ВИДЕО | Снимен моментот на ерупцијата на вулкан во Јапонија

Вулкан ерупција Јапонија / Фото Јутуб

Минатата недела, јапонски вулкан лоциран на островот Нииџима, 150 километри јужно од Токио, беше снимен како еруптира.

Јапонската крајбрежна стража вчера го сними моментот на ерупцијата и ја објави снимката. Властите наведуваат дека ерупцијата достигнала висина од околу 200 метри, пишува Би-Би-Си.

Вулканскиот остров е создаден пред десет години. Неговото име се преведува како „нов остров“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ