ВИДЕО | Путин ѝ се обрати на руската јавност: Нашите херои страдаат во рововите, но имаат огромна поддршка

Владимир Путин/ Фото EPA-EFE/GRIGORY SYSOEV/SPUTNIK/

Рускиот претседател Владимир Путин во моментов го одржува своето 19-то обраќање за состојбата на нацијата. Како и претходно, клучните теми на обраќањето не беа објавени. Сепак, Путин најави дека за време на својот говор ќе ги изнесе главните задачи за следните шест години.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, истакна дека Путин лично го подготвил говорот и дека имал „десетици телефонски контакти и средби лице в лице“ со министри, вицепремиери и други владини претставници. Обраќањето ќе се емитува во живо на федералните телевизиски канали и на надворешните екрани во големите градови. На церемонијата беа поканети околу 1.000 луѓе.

Меѓу нив има членови на двата дома на рускиот парламент, претставници на владата и претседателската администрација, шефови на уставни и врховни судови, гувернери, претставници на верски организации, дипломати и новинари, како и учесници во „специјалната воена операција“.

На почетокот на својот говор Путин се осврна на руските „краткорочни планови“ и „аспирациите“ на рускиот народ. Тој ја поздрави „огромната поддршка“ на населението за, како што ја нарекува, „специјална воена операција“ во Украина. Тој ги фали „хероите“ на првите борбени линии и „во рововите“, кои „страдаат“, но имаат поддршка од „целата земја“.

Тој ги критикува, како што ги гледа, „колонијалните тенденции“ на Западот, за кои вели дека се „наменети да ја уништат“ Русија. Рускиот лидер вели дека САД се „апсолутно решени“ да создадат поделба. Тој тврди дека Русија се бори за својата „слобода и независност“. Потоа повика на едноминутно молчење за „паднатите херои“.

Рускиот претседател најави дека денешниот говор ќе претставува „поглед во иднината“. Тој потврди дека има прашања што треба да се „решат“ за развојот на Русија. Тој вели дека разговарал со Русите низ целата земја, вклучително и наставници, доброволци и војници.

Путин истакнува дека Русија покажува „целосна одговорност“ во однос на употребата на нуклеарно оружје. Тоа се однесува на обвинувањата на САД дека Русија лансирала нуклеарно оружје за уништување сателити во вселената.

„Ова е само лага за да изгледаме лошо. И тука мора да запомните дека во последните 15 години предлагаме да се ограничи употребата на нуклеарно оружје. Имаме секаква можна основа да тврдиме дека целото прашање на нашата потрага стратешката хегемонија не е ништо друго освен преправање“, рече тој.

Тој забележува дека САД преговараат со Русија само за да „ги остварат сопствените интереси“.

Западна Русија мора да биде „соодветно заштитена“ по проширувањето на НАТО во Шведска и Финска, вели Владимир Путин. Тој додава дека силите на НАТО „подготвуваат напад“ на руска територија, користејќи ги „најефикасните сили за ова“.

Тој рече дека судбината на која било земја што ќе ја нападне Русија ќе биде „многу потрагична“ од се што се соочила земјата претходно.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот