Употребата на пластични кеси во српската трговија е намалена за 80 отсто

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Употребата на пластични кеси во трговијата во Србија е намалена за повеќе од 80 отсто за помалку од една година, изјави министерот за надворешна и внатрешна трговија Томислав Момировиќ.

„Сите сме свесни колку е важно да се грижиме за животната средина, да го намалиме отпадот и да промовираме одржлив бизнис. Во изминатиот период работевме заедно на иницијативи кои ја намалија употребата на пластика и го намалија отпадот што се создава во малопродажната индустрија“, рече тој. Момировиќ нагласи дека е многу важно целиот синџир на снабдување да ги прифати новите трендови за кои е познато дека помагаат за зачувување на животната средина, како што се избегнување на пластика, рециклирање, употреба на регенеративни и незагадувачки материјали, како и употреба на нови технологии. Малопродажните синџири знаат дека усвојувањето на моделот на циркуларна економија и одговорниот бизнис ќе им помогне да се поврзат со постоечките клиенти и да привлечат нови потрошувачи кои се повеќе се грижат за животната средина“, нагласи Момировиќ, пренесува Танјуг.

Како што додаде, трговците мора постојано да бидат дел од дијалогот за новите модели на управување со отпадот, особено отпадот од пакување, бидејќи трговијата е мостот што ги поврзува производителите и потрошувачите. Трговците на мало се тие што потрошувачите секогаш први ги гледаат и препознаваат кога се случуваат промени“, рече министерот за надворешна и внатрешна трговија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот