Унгарија и Белорусија потпишаа нуклеарен договор

Петер Сијарто / Фото EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Владата на Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија, што од шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто е од „големо значење“.

Според Сијарто, кој е во посета на Белорусија, Договорот е за трансфер на технологии и знаења кои се потребни при изградбата на втората нуклеарна централа во Унгарија – „Пакш 2“, наведе Сијартто кој е во посета на Минск.

Нуклеарната централа „Пакш“ е изградена од руската компанија „Росатом“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот