Уметникот Бојан Ковски ќе го претстави своето ново уметничко патување со наслов „Симбиоза“

Бојан Ковски со своите уметнички дела

Најновата изложба со наслов „Симбиоза“ уметникот Бојан Ковски ја постави во галеријата на Музеј на Град Скопје, а отворањето ќе се одржи на 29 февруари, во 20 часот. Делата на изложбата ќе понудат магична комбинација на човечкото тело и земјениот елемент.

Бојан Ковски, роден во 1993 година во Куманово, го остава својот печат во светот на уметноста со својата страст и иновативен пристап кон сликарството. Дипломиран на Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 2015 година, Ковски активно се ангажира во создавање дела со масло на платно, развивајќи ја и својата посебна техника, Ковски боди-уметност.

Циклусот „Симбиоза“ претставува продолжение на истражувањето на човечката форма од страна на Ковски, со преплетување од елементот земја. Изложбата вклучува впечатливи актови и портрети проткаени преку песок од пустините. Волшебното движење на сликите добива дополнителна магија од златото што е проткаено низ делата, создавајќи заводливо визуелно доживување за посетителите.

Во 2019 година, Дијана Томиќ Радевска елегантно ја опиша суштината на неговите дела, истакнувајќи го неговото страстно креирање дела со техниката масло на платно. Техниката на уметникот, карактеризирана со спокојство и квалитет, ги поканува гледачите да се симпатизираат и ангажираат со темите кои се претставени, како бескрајноста на формата и трансценденцијата на просторот и времето.

Анжелика Апсис, во своите размислувања за изложбата на Ковски во 2021 година насловена „Панта реи“, ја нагласи еволуцијата на уметникот. Вдишувајќи се со елементот вода, сликите на од оваа изложба прикажуваат фигури што се простираат до граници на божествена елеганција и крајна изразитост. Повторувачката тема на „Сè тече“ се преплетува со водата што симболизира извор на спокој и апокалиптично откривање.

Со текот на „Симбиоза“, секое дело се гради врз претходното, создавајќи комплексна и специфична структура. Истражувањето на Ковски на четирите основни елементи, особено на земјата, служи како метафора за сложеноста на животот и потрагата по длабоки човечки конекции.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот