Украинските војници изведоа храбар напад за да украдат руски тенк опремен со нов систем за блокирање на беспилотни летала

Во недостаток на артилериска муниција откако републиканците, пријателски настроени кон Русија, во американскиот Конгрес ја блокираа понатамошната помош за Украина почнувајќи од октомври, украинските сили набавија мали експлозивни дронови како целисходна огнена моќ.

Денес овие дронови – стотици илјади од нив – се најважните системи во украинскиот воен инвентар.

Ова значи дека тактичките радио-блокатори, кои можат да ги блокираат сигналите што операторите ги користат за контрола на нивните дронови, се најважните системи во руското вооружување.

Во продолжение ви ја пренесуваме целосната сторија на „Forbes“.

Кога руските тенкови почнаа да се движат кон линијата на фронтот со нов џиновски блокатор – всушност, кластер од повеќе блокатори – во последните недели, украинските оператори со беспилотни летала пројавија голем интерес за каква технологија станува збор.

Доколку функционираат новите блокатори, украинските оператори ќе треба да развијат контрамерки.

Нивната шанса да дознаат се појави на почетокот на овој месец, кога руски Т-72 преполн со вакви технологии прегази бодликава жица источно од украинските позиции во Терни, во источна Украина, Доњецка област. Жицата го спречи возачот да се сврти доволно брзо за да избегне судир со борбено возило БМП.

Наскоро потоа, украински дрон зададе удар. Дронот не го оштетил тенкот тежок 51 тон, но ги исплашил трите членови на екипажот.

Украинските дронови за надзор цело време ја надлетуваа областа. Испитувајќи ги сликите, аналитичарите заклучија дека лесно оштетениот Т-72 со купиштата радио блокатори е совршената награда.

Секако, фактот дека барем едно беспилотно летало го погоди резервоарот беше силно навестување дека блокаторите не функционираат многу добро. Сепак, Украинците сакаа да знаат зошто.

12-та Азовска бригада, една од елитните единици на украинската армија, доброволно се пријави за она што би било исклучително опасна мисија.

Целта да се извади заглавениот Т-72 од „ничија земја“ надвор од Терни беше вистински предизвик.

„Сите почнавме да ја планираме оваа операција заедно“, рече војник од 12-та бригада по име Илја во официјалното видео во кое ја опишува операцијата.

Тој вели дека сите ја сфатиле опасноста од мисијата. Но кога командантот на четата на 12-та бригада му наложил на војникот по име Бајдар да се вклучи во рацијата, тој само ги крена рамениците.

„За мене е едноставно“, рече Бајдар. „Јас сум во војска. Добив нарачка“.

Борбените инженери излегоа први, прикриени во ноќта за да го испитаат пристапот и да ја проверат состојбата на тенкот.

Тие се вратија во украинските линии, една милја подалеку, со лоши вести. Иако се чинеше дека тенкот може да работи, неговиот главен пиштол од 125 милиметри го блокираше отворот на возачот.

Немаше начин да се протне украинскиот возач низ отворот без претходно да се ротира куполата.

Втората ноќ, возач на тенк го придружуваше тимот. Додека инженерите внимателно ја отплеткуваа жицата што ги заглавуваше гасениците на тенкот тенкистот рачно ја заврти куполата за да го одблокира отворот на возачот и потоа се обиде да го запали моторот.

Ништо. „Воопшто нема знаци на живот“, објасни Бајдар. Во брзањето да избега, рускиот екипаж го остави тенкот вклучен – и ги испразнил батериите.

Следната ноќ, тимот повторно се врати на местото. Инженерите го водеа, а пешадија ги придружуваше.

Лекарите чекаа во задниот дел, очекувајќи жртви. Украинците донесоа три батерии, од кои секоја тежеше по 150 килограми, плус компримиран воздух, алати и очила за ноќно гледање.

Компримираниот воздух ќе помогне да се стартува моторот.

Тенкот беше оперативен. Сега најтешкиот дел, возење милја назад до украинските позиции без да биде разнесен од руски оган.

„Ги собираме сите наши работи, ги фрламе одозгора и, со вкрстени прсти, се упативме кон нашите позиции, рече Илја.

Беше јасна ноќ со месечина. Гледајќи низ очилата за ноќно гледање, Илја немаше проблем да вози низ ничија земја до урнатините на Терни.

„Но, кога возев во селото, пред мене се појавија многу длабоки дупки“, рече Илја. „Навистина, многу длабоки. Тенкот скокаше. Тешко ми беше да видам“.

Илја не го забележал длабокиот кратер, очигледно од руска бомба, која за малку ќе го „проголтал“ тенкот  Т-72.

„Јас брзам во оваа јама со голема брзина“, рече Илја. „Ја удрив главата во отворот и се зашеметив“.

Доаѓајќи на себе, Илја се загрижи дека не успеал во својата мисија. Кратерите на бомбите се длабоки и полни со песок која трајно може да заглави тенк тежок 51 тон.

Конечно безбедни зад своите редови, Украинците ги прегледаа блокаторите.

„Беше импровизирано“, рече Илја. Индивидуалните блокатори и нивната антена можеби беа фабрички стандардни, но целокупниот склоп – повеќекратни блокатори заедно со јаже на дрвена транспортна палета – беше „импровизација“ и веројатно не беше ефективна.

Тоа е добра вест за украинската кампања со беспилотни летала, добра вест дека една опасна мисија која траеше три ноќи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот