Турција си постави за цел да достигне 60 милијарди приход од туризмот во 2024 година

Горештини Турција / Фото EPA-EFE/SEDAT SUNA

Турција си постави за цел да постигне 60 милијарди долари приход од туризмот и 60 милиони туристи во 2024 година. Претседателката на турската асоцијација на хотелиери (ТУРОБ) Мубера Ерешин изјави за агенцијата Анадолу, јави БТА.

Поддршка е 12-процентниот пораст на бројот на туристи во Турција во првите два месеци од годинава овие наши очекувања. Сигналите од меѓународните туристички изложби се позитивни и очекуваме зголемување на капацитетот на хотелите, изјави Мубера Ересин за Агенцијата Анадолија.

Според неа, туризмот во Турција пораснал од два милиони туристи на 50 милиони годишно. Инвестиции во во областа на туризмот достигнаа близу 90 милијарди долари, а бројот на вработени во секторот порасна на близу 1,5 милиони луѓе, изјави претседателот на турската асоцијација на хотелиери.

„Нашата цел е да достигнеме 60 милијарди долари приход и 60 милиони туристи оваа година, во согласност со целта на Министерството за култура и туризам, и веруваме дека овој сектор ќе продолжи да ги остварува своите цели и да дава силна поддршка за економијата, вработувањето и развојот на Турција“, истакна Мубера Ересин.

Фируз Баглакаја, претседател на Асоцијацијата на турски туристички агенции ја потврди целта на бројот на туристите. „Годишно се прават речиси 1,5 милијарди меѓународни патувања, и бидејќи туризмот е исклучителен стратешкиот сектор благодарение на неговата структура, создавање вработувања и додадена вредност, конкуренција во секторот расте секој ден на глобално ниво“, изјави Фируз Баглакаја. Тој истакна дека распределбата на туристите во Турција е главно концентрирана во три или четири градови и тоа мора да се промени.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот