Стејт департмент: САД со гордост ја спонзорираат резолуцијата за геноцидот во Сребреница

„Соодветното одбележување на тоа злосторство, како и сеќавањето на илјадниците кои ги загубија своите животи, се во согласност со претходните напори на Обединетите нации за признавање и комеморација на други случаи на геноцид“ – САД со гордост ја спонзорираат предлог резолуцијата за геноцидот во Сребреница, соопшти Стејт департментот.

 

„Соодветното одбележување на тоа злосторство, како и сеќавањето на илјадниците кои ги загубија своите животи, се во согласност со претходните напори на Обединетите нации за признавање и комеморација на други случаи на геноцид“, соопшти синоќа Стејт департментот, во одговор на прашање на Гласот на Америка.

 

Исто така, се наведува дека САД ги поддржаа и претходните резолуции со кои се потврдува геноцид на други места во светот – а кои беа потврдени од меѓународните судови.

„Комеморацијата на историските вистини и прифаќањето на фактите регионот го става на патот на помирувањето. Имајќи ги предвид новите негирања на геноцидот што се слушаат во земјите од Западен Балкан, САД сметаат дека е важно да се одбележи геноцидот во Сребреница на овој начин“, се додава во одговорот на Стејт департментот.

Стејт департментот, исто така, посочува дека резолуцијата не е насочена против ниту една земја, ниту, пак, наметнува колективна одговорност врз некоја конкретна етничка група.

Во седиштето на ОН во Њујорк се одржуваат неформални консултации за нацрт-резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Како што е објавено на официјалната веб-страница на ОН, консултации за нацртот наречен „Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница 1995 година“ ги свикаа постојаните мисии на Германија и Руанда, заедно со мисиите на Албанија, Босна и Херцеговина, Чиле. , Финска, Франција, Ирска, Италија, Јордан, Холандија, Лихтенштајн, Малезија, Нов Зеланд, Словенија, Турција и Соединетите Американски Држави, јавува Гласот на Америка.

Предлогот за резолуција треба да се најде на дневен ред на почетокот на мај.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот