Според нова студија: Следната пандемија најверојатно ќе биде предизвикана од грип

Фото: Pexels

Грипот сè уште е најголемата закана за глобалното здравје, а СЗО стравува од ширење на птичјот сој. Научниците истакнуваат дека грипот ќе биде најверојатниот виновник за нови пандемии во иднина, пишува „Гардијан“.

Меѓународна студија, која ќе биде објавена следната недела, открива дека 57 отсто од епидемиолозите и виролозите веруваат дека некој вид на грип ќе ја предизвика следната пандемија.

Верувањето дека грипот е најголемата пандемија се заснова на долгорочно истражување кое покажува дека вирусот постојано се развива и мутира, вели Џон Салмантон-Гарсија од Универзитетот во Келн.

„Секоја зима е сезона на грип. Би можеле да ги објасниме како мали пандемии. Тие се повеќе или помалку контролирани бидејќи различните соеви што ги предизвикуваат не се доволно вирулентни, но тоа нема секогаш да биде случај“, објаснува Салмантон-Гарсија.

Деталите од студијата, која вклучува придонеси од 187 научници, ќе бидат презентирани на конгресот на Европското здружение за клиничка микробиологија и заразни болести во Барселона следниот викенд.

Дваесет и еден процент од научниците од истражувањето веруваат дека причината за новата пандемија ќе биде и таканаречениот вирус „болест Х“, кој сè уште не ѝ е познат на науката. Тие веруваат дека тоа ќе биде сè уште неоткриен микроорганизам кој одеднаш ќе се појави, како Sars-Cov-2, кој беше причина за пандемијата во 2019 година.

Некои научници, 15 отсто од нив, веруваат дека Sars-Cov-2 сè уште е закана и дека некој иден вид ќе предизвика пандемија.

Други смртоносни микроорганизми, како што се Ласа, Нипа, Ебола и Зика вирусот, беа идентификувани како сериозни закани од само еден до два отсто од учесниците во студијата.

„Грипот останува најголемата закана во однос на нејзиниот пандемски потенцијал во очите на огромното мнозинство на научници“, додава Салмантон-Гарсија.

Минатата недела СЗО предупреди на загрижувачкото ширење на сојот на грип Х5Н1 што предизвика милиони случаи на птичји грип низ целата планета. Неговото ширење започна во 2020 година и доведе до милиони смртни случаи или убивање на живина, како и смрт на милиони диви птици.

Неодамна, вирусот се прошири на цицачите, вклучувајќи го и добитокот, а случаи се пријавени во 12 американски држави, што предизвикува страв од можно ширење на луѓето. Колку повеќе видови цицачи вирусот успева да зарази, толку повеќе шанси има да еволуира во вид опасен за луѓето.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот