Состојбата на Ратко Младиќ дополнително се влоши

Здравствената состојба на Ратко Младиќ, генерал и поранешен воен водач на босанските Срби, притворен во затворот на Хашкиот трибунал, каде што издржува доживотна затворска казна за воени злосторства и злосторства против човештвото извршени во војната во Босна, дополнително се влоши.

Како што изјави денеска неговиот син Дарко, генералот сега има сериозни проблеми со бубрезите поради, како што вели, грешките на локалните лекари во Хаг.

„Ситуацијата“, забележа тој, „е дека сега таткото не може да стане од кревет поради екстремна слабост“ и, според Дарко Младиќ, „ситуацијата е таква што во Хаг таткото не може да ја добие сета грижа потребна за негово евентуално закрепнување“.

Всушност, рече тој, судиите на Хашкиот трибунал го одбиле барањето на Ратко Младиќ за трансфер во Србија за да биде соодветно третиран.

„Тие го одбија нашето барање, само еден судија рече дека е за, сите други против. Објаснувањето е дадено дека условите тука за Младиќ се доста добри и дека нема потреба од негов трансфер во Србија“, рече тој синот на генералот, цитиран од медиумите во Белград.

Според него, лекарите во Хаг погрешно ги процениле здравствените проблеми на неговиот татко давајќи му премногу диуретици, со што му нанеле сериозно оштетување на бубрезите.

Ратко Младиќ, кој има 82 години, веќе извесно време е во лоша здравствена состојба и во неколку наврати имал проблеми, вклучувајќи мозочни удари, срцеви заболувања, тешкотии со дишењето, а бил подложен и на хируршки операции, последната на 8 јануари кога му бил вграден пејсмејкер. Тој беше осуден на доживотен затвор за злосторства извршени во вооружениот конфликт 1992-1995 година во Босна, особено опсадата на Сараево и геноцидот во Сребреница.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот