Со помош на вештачка интелигенција: Слушалки кои ќе ви го испорачаат само она што сакате да го слушнете

Фото: Pexels/iam hogir

Слушалките со поништување на шум се широко распространети, но научниците пронајдоа начин како да ги однесат овие уреди на едно повисоко ниво, односно со создавање слушалки кои можат да се фокусираат само на еден извор на звук додека ги блокираат сите други звуци, пишува „Лајв саенс“.

Технологијата наречена „Target Speech Hearing“ користи вештачка интелигенција за да му овозможи на корисникот да слуша само одреден извор на звук.

Технологијата се заснова на систем кој се состои од мал компјутер кој може да се вгради во пар комерцијални слушалки. Системот е способен да користи сигнали од вградениот микрофон во слушалките за да го избере и идентификува гласот на звучникот.

Научниците ги претставија деталите во трудот објавен во списанието „Proceedings of the CHI Conference on Human Factors in Computing Systems“.

Научниците се надеваат дека технологијата би можела да се користи како помошен уред за лицата со оштетен слух и тие работат на тоа да го направат системот едноставен – да го вградат во комерцијални слушалки и слушни помагала.

„Сега размислуваме за вештачка интелигенција, како и за веб-базирани чет-ботови кои одговараат на прашања“, вели водечкиот автор на студијата, Шјам Јолакота, професор по компјутерски науки и инженерство на Универзитетот во Вашингтон.

„Во овој проект, развиваме вештачка интелигенција за да ја измениме аудитивната перцепција на секој што носи слушалки. Со нашите уреди, само еден извор на звук може јасно да се слушне, дури и ако некој е во бучна средина со многу други луѓе кои зборуваат“, додава професорот.

„Target Speech Hearing“ (TSH) е продолжение на истражувањето спроведено од истите научници минатата година. Во тој проект, тие создадоа апликација за паметни телефони со вештачка интелигенција која се спојува со слушалките и му овозможува на корисникот да избере што сака да слуша од списокот на претходно поставени „категории“ додека ги откажува сите други звуци. На пример, корисникот може да избере да слуша сирени, бебиња, говор или птици – а слушалките ќе ги одберат само тие звуци и ќе ги блокираат сите други.

За да го користи TSH, корисникот прво допира мало копче на слушалките за да го активира системот.

Кога гласот на говорникот ќе стигне до микрофонот, софтверот го „регистрира“ изворот на звук. Го идентификува целниот глас и ги регистрира вокалните обрасци, пропуштајќи го само саканиот.

Засега, TSH може да регистрира само еден аудио извор или еден звучник во секое време, и е помалку успешен ако има друг шум со слична јачина што доаѓа од иста насока.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот