Словенечките градежни инспектори откриле 25 нелегални објекти, од кои три биле опасни

Градежништво/ Фото: Слободен печат/Архива

Словенечките градежни инспектори открија 25 неовластени објекти во целната кампања кон објекти во изградба, извршена од февруари до мај. Извршени се вкупно 176 прегледи, поведени се 121 постапки. Издадено е едно прекршочно решение во вкупен износ од 2.000 евра, соопштија од инспекторатот, објави словенечката агенција СТА.

Во кампањата во која учествуваа 38 градежни инспектори, проверуваа дали за објектот или за објектот е добиено одобрение за градба и дали објектот го почитува издаденото одобрение за градење. Акцијата првенствено беше насочена кон откривање на неовластени, тешки и помалку напорни објекти во изградба, соопшти Инспекторатот за природни ресурси и простор на РС.

Притоа откриени се 25 неовластени објекти од кои 16 дивоградби, шест неусогласени и три опасни. Наредиле стопирање на градбата и отстранување во даден рок за дивоградбите. Во случај на откриени опасни објекти, во еден случај е наредена забрана за користење и спречување на пристап до објектот, во друг, извршување на итни работи за одржување на објектот, а во трет отстранување на објектот.

Градежниот инспектор во еден случај донел решение со кое наредил рок за престанок на користење на објектот бидејќи објектот бил без употребна дозвола.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот