Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Сергеј Шојгу / Фото EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN /

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека од почетокот на „специјалната воена операција“ украинската армија изгубила повеќе од 444.0000 војници.

Според него, од почетокот на годината Украина дневно губи повеќе од 800 војници и околу 120 парчиња воена опрема.

Неодамна, претседателот на Украина, Володимир Зеленски првпат објави дека во војната досега загинале 31.000 украински војници.

Додека според американските претставници за двегодишната војна убиени се околу 70.000 украински војници и речиси двојно повеќе се повредени.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот