Реална опасност од предвремено намалување на каматните стапки на ЕЦБ

Со падот на инфлацијата во еврозоната од врвот од 10,6 отсто во октомври 2022 година на 2,6 отсто во мај 2024 година, Европската централна банка е оптимист дека инфлаторните притисоци ќе продолжат да се намалуваат.

Мартовските проекции покажуваат дека инфлацијата во просек изнесува 2,3 отсто во 2024 година, а потоа паѓа на 2 отсто во 2025 година и на 1,9 отсто во 2026 година. Како што се очекуваше, ЕЦБ на 6 јуни ја намали основната каматна стапка  на трајно достапната опција за депонирање кај централната банка, од 4 отсто на 3,75 отсто.

Пазарите го предвидуваат ова како прво од многуте намалувања што значително ќе ги намалат каматните стапки на ЕЦБ во следните две години. Сигнализирањето и тајмингот на овој потег се навистина значајни бидејќи е само петти пат од формирањето на ЕЦБ (пред 26 години) да иницира нов циклус на намалување на каматните стапки.

Сепак, иако монетарната политика што гледа напред е за пофалба, таа се соочува со инхерентни ограничувања, особено со оглед на неизвесноста на економските прогнози, анализира Пословни.хр. На крајот на краиштата, прогнозирањето на инфлацијата надвор од период од една година е очигледно тешко, а таа неизвесност само се зголеми во последните години.

Неуспехот на ЕЦБ навремено и ефективно да се справи со неодамнешниот пораст на инфлацијата делумно се должи на неточните прогнози. Прогнозите засновани на модели имаат тенденција да се враќаат на историските просеци на среден рок, а историјата исто така сугерира дека долгорочните проекции за инфлацијата честопати се приближуваат до целите на централната банка.

Затоа, прогнозите на ЕЦБ кои покажуваат пад на инфлацијата се делумно резултат на историска пристрасност.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот