Путин му подари автомобил на Ким

Ким и Путин фото EPA-EFE/

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун добил автомобил од рускиот претседател Владимир Путин како подарок „за лична употреба“, објавија севернокорејските медиуми. Двете земји воспоставија поблиски врски откако Ким и Путин се сретнаа во септември и ветија дека ќе промовираат размена во сите области додека нивната меѓународна изолација се продлабочува поради руската војна во Украина и развојот на нуклеарно оружје на Северна Кореја.

Автомобилот од руско производство бил предаден на соработниците на Ким на 18 февруари, објави официјалната севернокорејска новинска агенција КЦНА. Сестрата на Ким „љубезно ѝ ја пренесе на руската страна благодарноста на Ким Џонг Ун до Путин, велејќи дека подарокот служи како јасна демонстрација на посебните лични односи на највисоките лидери“, објави КЦНА.

Министерството за надворешни работи на Јужна Кореја соопшти дека внимателно ја следи соработката меѓу Русија и Северна Кореја, а истовремено ги повика двете земји да ги почитуваат резолуциите на Советот за безбедност на ОН, пренесува Си-Ен-Ен.

„Санкциите на Пјонгјанг за безбедност забрануваат директно или индиректно снабдување, продажба или пренос во Северна Кореја на сите транспортни возила меѓународно категоризирани како ХС код 86 до 89, без оглед на нивното потекло, вклучувајќи ги и луксузните автомобили“, изјави портпаролот на министерството, Лим Со-сук.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков за руската државна новинска агенција РИА изјави дека корејскиот лидер добил автомобил „Аурус“. Според веб-страницата на производителот на автомобили, автомобилот е првиот голем луксузен седан во Русија. Тоа е и претседателскиот автомобил на Путин.

Во септември, за време на посетата на руската вселенска станица за лансирање на Далечниот исток, Ким ја прегледа лимузината „Аурус сенат“ и беше поканет да седне на задното седиште. Ким се возел до станицата со лимузина „Мајбах“ донесена со специјален воз со кој пристигнал од Пјонгјанг.

Се верува дека Ким е страствен ентузијаст за автомобили и има голема колекција на луксузни странски возила, за кои се верува дека биле шверцувани.

„Мајбахот“ и другите во кои тој е виден, вклучително и неколку седани на „Мерцедес“, „Ролс-Ројс Фантом“ и спортско полезно возило „Лексус“, се луксузни стоки на кои им е забрането да се извезуваат во Северна Кореја со резолуциите на Советот за безбедност на ОН.

Се верува дека Северна Кореја ја снабдува Русија со артилерија, ракети и балистички ракети за војната против Украина. Кремљ ниту демантираше, ниту потврди дека користи оружје од севернокорејско производство. Северна Кореја ги отфрла обвинувањата за испорака на оружје за Русија, што исто така би било кршење на санкциите на ОН.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот