Претседателството на БиХ на средба со Ердоган во Анталија

Членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска на средба во Анталија, во рамки на Дипломатскиот форум, оценија дека е важно да се продолжи со продлабочување на политичките, економските и другите врски меѓу двете земји.

„Му изразив благодарност на Ердоган за севкупната помош за државата Босна и Херцеговина. Особено истакнав дека е важно нашата земја што поскоро да се приклучи на НАТО алијансата и да биде во овој сојуз заедно со Турција, рече Денис Беќировиќ, бошњачки член на Претседателството, по средбата.

Тој нагласи дека пораките на Ердоган се охрабрувачки за сите граѓани и народи на БиХ, особено неговите зборови дека во БиХ треба да се работи на консолидирање на мирот и стабилноста, на економските проекти и на зајакнувањето на државните институции.

Беќировиќ истакна дека тој како член на Претседателството на Босна и Херцеговина ќе направи се што е во негова моќ сеопфатната и пријателска соработка меѓу Босна и Херцеговина и Турција во наредниот период да биде посилна и подобра.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот