Пет здравствени придобивки поврзани со редовното пиење зелен чај

Фото: Pexels / Maria Tyutina

Редовно пиење зелен чај може позитивно да влијае на здравјето. Пиењето на овој чај, кој луѓето или многу го сакаат или воопшто не го сакаат, е поврзано со неколку здравствени придобивки.

Кога се пие често, зелениот чај може да помогне во контролата на тежината, да го поддржи здравјето на срцето и да обезбеди други придобивки. Зелениот чај е добра алтернатива за утринското кафе, со оглед на тоа што содржи кофеин.

Еве ги сите здравствени придобивки поврзани со овој пијалок.

Помага во заштитата од слободните радикали

Зелениот чај е полн со антиоксиданси, како што се катехините, кои помагаат во борбата против оксидативниот стрес. Тоа помага да се неутрализираат штетните слободни радикали во телото, со што се намалува ризикот од разни хронични заболувања. Исто така, зелениот чај може да помогне да се намали болката и воспалението во мускулите.

Го поддржува здравјето на срцето

Редовното консумирање зелен чај може да помогне во намалувањето на нивото на ЛДЛ холестеролот, познат и како лош холестерол. Во исто време, помага да се зголеми нивото на добриот ХДЛ холестерол. Ова води до намалување на ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар и подобрување на кардиоваскуларното здравје.

Помага во контрола на тежината

Катехините и кофеинот, кои се наоѓаат во зелениот чај, можат да го поттикнат метаболизмот и да го поттикнат согорувањето на мастите. Овој топол пијалок може дури и да ви помогне да го потиснете вашиот апетит, со што полесно ќе се придржувате до диета контролирана со калории.

Го подобрува имунолошкиот систем

Зелениот чај е богат со антимикробни материи и има антивирусни и антиинфламаторни својства. Овие својства помагаат да се подобрат одбранбените механизми на телото од инфекции и да се промовира целокупниот имунолошки систем.

Тоа помага да се подобри оралното здравје

Зелениот чај содржи антимикробни својства кои помагаат да се намали растот на бактериите одговорни за расипување на забите и плакот. Исто така, благодарение на антиинфламаторните својства во зелениот чај, редовното консумирање може да помогне во ублажување на болестите на непцата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот