Пендаровски: Многу од вредностите за кои се залагаше Трајковски се доведени во прашање

Стево Пендаровски / Фото Слободен печат / Драган Митрески

Во Националната опера и балет вечерва се одржа комеморативен концерт по повод 20 години од смртта на вториот претседател на независна Македонија, Борис Трајковски.

Осврнувајќи се на ликот и делото на Трајковски, актуелниот претседател Пендаровски кој му беше советник три години, кажа дека тој бил најмалку кабинетски претседател, зашто бил политичар посветен на граѓаните.

Денес кога европските интеграции се закочени, а реформите успорени, како резултат на кризата на вредности во која се наоѓа Македонија, вредностите за кои се залагаше Трајковски се доведени во прашање, потенцира Пендаровски.

-За жал, 20 години подоцна, ние се наоѓаме во нова, длабока криза, која не е воена, туку вредносна. Многу од вредностите за кои се залагаше Трајковски се доведени во прашање. Многу шанси беа пропуштени и многу време беше изгубено. Европските интеграции се заглавени, а реформите успорени. Имаме партизација на институциите, етнизација на политиката и поделби по речиси секоја основа- граѓанска, етничка, политичка , генерациска. Раширената корупција ја обезвреднува правдата, го парализира системот, го шири цинизмот, им ја одзема перспективата на младите и ја празни државата. Драги пријатели, многу пати се прашувам што Борис би рекол за сето ова и како тој би постапил во овие услови? И постојано се навраќам на неговата верба во македонските граѓани кога велеше„ сите заедно ќе го направиме она што историјата, но уште повеќе иднината, го бараат од нас“, истакна Стево Пендаровски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот