Од Советот на Европа велат дека со Резолуцијата за Сребреница, светот се залага за правата на жртвите

Совет на Европа/ Фото: Слободен печат

Означувањето на 11 јули за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница во 1995 година е знак дека светот нема да ја сврти главата пред лицето на негирањето, дека ќе застане во одбрана на човековите права на жртвите и преживеаните, рече Комесарот за човекови права на Советот на Европа Мајкл О’Флаерти како реакција на резолуцијата усвоена во Генералното собрание на ОН.

О’Флаерти го повика Советот на Европа и неговите земји-членки секоја година да го одбележуваат 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање и сеќавање на геноцидот во Сребреница во 1995 година, објави кабинетот на комесарот.

„Меѓународните судови утврдија дека е извршен геноцид во Сребреница во 1955 година. Широкото негирање на геноцидот и глорификацијата на воените злосторници во регионот на поранешна Југославија го загрозуваат владеењето на правото, мирот и социјалната кохезија“, се вели во изјавата на комесарот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот