Невреме ја зафати Фрушка Гора, во околината на Шид се урнаа три столба на далноводот, 11 илјади луѓе се без струја

Дожд во Скопје / Фото: Слободен печат

Невреме проследено со град ја зафати Фрушка Гора, а во околината на Шид се урнаа три столба на далноводот, а околу 11.000 потрошувачи останаа без струја.

Како што јави РТС, утре се очекува продолжување на врнежите, кои во некои делови на Србија ќе имаат интензитет од просечната месечна количина на врнежи за овој период, поради што е издадено предупредување за излевање на помалите реки и формирање на поројни потоци.

Упатен е апел до граѓаните да не се движат во близина на поројни потоци во следните 24 часа.
Зголемен водостој се очекува на реките Колубара, Јадро, Лим, Лепеница, Млава и Тимок.

Поради очекуваните врнежи, единиците на Секторот за вонредни состојби се во состојба на готовност, а противпожарните и спасувачките единици и денеска беа во посета на терен и потенцијално критични места.
Временската прогноза за Белград утре предвидува до 60 литри дожд на метар квадратен во одредени делови од градот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот