Некогаш вредела 45.000 евра: Машина на „Слободна Далмација“ на барабан за 1 евро!

Фото: МОН

Стечајот на „Слободна Далмација принт“ беше отворен во октомври 2021 година, откако на крајот на 2020 година беше утврдена неизвршената основа за исплата од околу 630.000 куни.

Стечајниот управник на „Слободна Далмација принт“ предложил продажба на машината за сечење хартија на таа компанија, некогаш проценета на 45.000 евра, по почетна цена од 1 евро или ангажирање на лица овластени за набавка и транспорт на секундарни суровини, објкави Пословни хр. Стечајниот управник Никола Божиковиќ во извештајот истакна дека креирал нов оглас за 8-от круг на продажба на машината Maксон ДФК 6000, за што добил повеќе барања, но никој не уплатил депозит, ниту испратил понуда. „Слободна Далмација принт“ е трговско друштво основано во септември 2007 година, со основна главнина од 10,55 милиони куни, регистрирана за издавачка дејност, печатење списанија и други периодични изданија, книги и брошури, постери, рекламни каталози, проспекти, мапи, атласи и други печатени огласи. и стоки.

Таа печатница беше во сопственост на медиумската компанија „Слободна Далмација“ и мнозинскиот сопственик Стипе Мајор, а на крајот на 2015 година компанијата ја презеде претприемачот од Босна и Херцеговина, Анте Сутон.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот