Наскоро во Германија ќе има само бели јајца?

Цени на пазарот, табла јајца/ФОТО: Слободен печат

Дури и пред неколку децении, кога пилешките јајца воопшто не беа сортирани по боја, белите јајца често беа само исклучок во пакувањето. „Денес кафените јајца се сè помалку достапни за продажба, наскоро можеби веќе нема да постојат“, најавува Хенер Шенеке, претседател на Здружението на германски производители на јајца.

Постарите германски домаќинки претпочитаа да земаат кафени: белите им изгледаат некако вештачки, а „вистинското“ јајце има кафеава лушпа според оваа логика и има „вистински“ вкус – што е предрасуда, дури и најголемиот гурман нема да може да го разликува вкусот на пилешките јајца, дури и ако се големи или мали, бели или кафеави, пишува Пословни дневник.

Покрај тоа, кафените јајца имаат поцврста лушпа, така што нема да се скршат така лесно случајно – што порано беше вистина, но веќе не е така бидејќи дури и кокошките кои немаат кафени јајца биле „принудени“ да произведуваат повеќе, така што веќе немаат време ни да создадат подебела школка.

„На повеќето потрошувачи навистина не им е грижа каква е бојата на лушпата“, вели портпаролот на малопродажниот синџир Реве. Исклучок е само во пресрет на Велигден, кога треба да се обојат јајцата, а потоа да одат само белите.

Но, сè уште постои тренд германските потрошувачи да посегнат по бели јајца: тие изгледаат некако почисти, постерилни. Претседателот на здружението тврди дека само неколку регионални одгледувачи се уште чуваат кокошки кои несат кафени јајца, пишува Дојче веле. Во Германија, според податоците на стручното здружение, има 50,25 милиони кокошки несилки и во просек треба да снесат 291 јајце годишно.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот