Нападната американска база во Сирија: Лансирани се најмалку пет проектили од територијата на Ирак

REUTERS/Firas Makdesi

Најмалку пет ракети биле лансирани од ирачкиот град Зума кон американската воена база во североисточна Сирија, изјавија за Ројтерс два ирачки безбедносни извори.

Нападот врз американските сили е прв од почетокот на февруари, кога групите поддржани од Иран во Ирак ги прекинаа нападите врз американските војници, објави Ројтерс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот