Прогласена најсреќната земја за луѓе помлади од 30 години на светот: Четири работи се клучни

Фото: Pixabay

„Ворлд хепинест репорт“ (World Happiness Report) секоја година објавува рангирање на најсреќните земји во светот. Финска седма година по ред го освои првото место во вкупниот поредок.

Но, за луѓето помлади 30 години, првото место ѝ припадна на Литванија.

– Мислам дека тоа може да биде изненадувачки. Кога гледате од перспектива на САД, тоа е некаде блиску до Русија, подрачје која често се поврзува со опасност – рекла Јунона Алмонаитие, вонредна професорка на одделот за здравствена психологија на литванскиот универзитет за здравствени науки.

– Литванија повторно си ја врати својата независност не толку одамна – тоа беше 1990 година – рекол Антанас Кајрис, вонреден професор на одделот за општа психологија на Универзитетот во Вилнус.

„Ова значи дека луѓето помлади од 30 години го поминале целиот свој живот во независна Литванија, додека другите возрасни групи… ја искусиле суровата реалност на Советскиот Сојуз.

Оттогаш, економијата на Литванија се подобри заедно со националните односи – земјата се приклучи на НАТО и стана членка на Европската унија во 2004 година.

– Литванија доживеа навистина силна трансформација на својата економија и општество и мислам дека главниот фактор за оваа среќа е дека Литванија е силна, безбедна и модерна демократија – рекол Кајрис.

Но, другите аспекти на културата и нормите на земјата помагаат да се поттикне среќата кај младите. Подолу, експертите наведуваат неколку причини зошто Литванија е најдобра земја за помлади од 30 години, пишува „Хафингтон пост“.

1. Луѓето чувствуваат дека имаат можност

Според Кајрис, економскиот раст на Литванија не само што значи дека младите генерално имаат повеќе пари, туку им создава идни можности.

– Тоа значи дека тие имаат можност да учат, да патуваат, да избираат активности во слободното време и, всушност, ако го погледнете главниот град на Литванија – Вилниус – ги гледате младите луѓе насекаде и тие го прават она што го сакаат да го  прават – напоменал Кајрис.

Друг голем двигател е образованието, кое им овозможува на Литванците да научат нови вештини и да започнат различни кариери.

– Имаме навистина високо ниво на луѓе од факултет или со висока диплома – рекол Кајрис.

Фото: Inhuntworld / K.Reichert

2. Приоритет им е времето поминато со семејството и саканите

– Семејните врски се сè уште многу силни во нашата земја – истакнала Алмонаитие.

Всушност, многу млади луѓе живеат со своите родители. Ако работат или одат на училиште во друг дел од земјата, Литванија е доволно мала, така што сè уште можат лесно да го посетат родниот град.

Дополнително, познато е дека постарите Литванци ги штитат своите деца, рекла Алмонаитие.

– Тоа е еден вид осигурување – младите секогаш знаат дека можат финансиски да се потпрат на своите родители – рекла таа.

Добро е утврдено дека социјалните врски се клучни за нивната благосостојба, па не е изненадувачки што семејните врски придонесуваат за среќата на младите.

Кајрис рекол дека ако ви недостигаат социјални врски во животот, започнете со приклучување на волонтерска група или преземање хоби што можете да го правите со другите. Ова е еден начин да запознаете луѓе и да негувате значајни врски.

– Ако зборуваме за луѓе кои имаат многу социјални врски, тогаш веројатно треба да размислиме за длабочината на врските, бидејќи не е важен квантитетот, туку квалитетот – рекол Кајрис.

Грегори Саливан, програмски директор на магистерската програма за Позитивно коучинг и атлетско лидерство на Универзитетот во Мисури, претходно го опиша овој тип на врска под називот „пријател во 3 часот наутро“, што значи некој што можете да го повикате за помош или совет среде ноќ.

3. Имаат благодарност за нивните моментални околности

Споредувањето често е познато како крадец на радоста. Размислете за тоа: кога се движите низ социјалните мрежи и гледате навидум совршено семејство во огромна куќа, веројатно од страна го гледате вашиот помал, понеуреден дом. Но, во случајот со младите луѓе во Литванија, Кајрис рекол дека споредбата всушност може да ја поттикне нивната радост.

– Мислам дека треба да напоменам дека младите можат да го споредат сопственото искуство со искуствата на нивните родители или баби и дедовци – рекол тој, додавајќи дека родителите и бабите и дедовците на младите морале да поминат низ проблематично и тешко време со Советскиот сојуз.

„И, исто така, имаме некои соседни земји каде што има мошне помалку слобода и можности, а тоа создава можност за споредба и чувство дека живееме доста добро“, додал Кајрис.

Фото: Maddie / Flickr

4. Тие живеат во моментот

Со оглед на тоа што соседните земји често се соочуваат со конфликти и немири, чувството на благодарност за нагорната траекторија на земјата е сосема природно. Но, исто така, им помага на луѓето да го ценат она што го имаат и ги поттикнува да го искористат максимумот од тоа додека можат, со тоа да направат најмногу додека можат.

– Постојат и социолошки истражувања кои покажуваат дека многу луѓе во Литванија се чувствуваат под стрес поради војната затоа што се плашат од можна инвазија. Но, она што тие обично го прават е да се обидат да ги живеат своите животи токму сега, а не да ги одложуваат добрите работи за во иднина – рекла Алмонаитие.

Иако е лесно да се мисли дека со текот на времето ќе одите на тоа патување од соништата или ќе го научите тоа ново хоби во иднина, ако си дозволите да ги правите тие работи сега може да ви помогне да се чувствувате порадосни.

Среќата нема само така да се случи, таа мора да се негува – а некои од факторите кои им помагаат на луѓето да се чувствуваат добро се надвор од ваша контрола.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот