Најмалку 31 жртва во автобуска несреќа во Мали

Фото: МИА

Најмалку 31 лице загина во вторникот во автобуска несреќа во западниот дел на Мали во близина на градот Кениеба, соопшти Министерството за транспорт. Несреќата се случила во 17 часот по локално време кога автобусот на пат кон Буркина Фасо паднал од мостот во реката.

„Веројатна причина за несреќата е губењето на контролата над возилото од страна на возачот“, се вели во соопштението. Се додава дека меѓу жртвите има државјани на Мали и други земји од западноафриканскиот подрегион.

Сообраќајните несреќи се чести во Западна Африка, каде што јавниот транспорт е често пренатрупан и слабо регулиран. Според податоците на ОН за 2023 година, од сите сообраќајни жртви во светот, околу една четвртина загинале во Африка, што претставува само два отсто од сите возила во светот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот